Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan WhatsApp Tabanlı Uygulama

Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan WhatsApp Tabanlı Uygulama
Berna Yaran

Sağlık hizmetlerinde teknolojinin önemi her geçen gün artmakta. Sağlığımız için kullanabileceğimiz  uygulamalar günden güne çeşitleniyor. Sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırmak isteyen devletler teknolojiye yatırım yapıyorlar. Bu devletlerden birisi de Hindistan. Hindistan Sağlık Bakanı C. Laxmareddy, Nisan ayı sonunda WhatsApp destekli sağlık uygulamasını lanse etti. Bu uygulamanın kullanım amaçları: anne ve bebek ölüm oranlarının azaltılması için yapılan sağlık hizmetleri çalışmalarının izlenmesi, Adilabad’ın uzak köylerine teslimatların ulaşması ve e-doktor hizmetleri olacak.

Sağlık bakanı Adilabad’da bulunan 50 yataklı hastanelerin yatak sayısının artırılacağını ve birincil sağlık merkezlerinin yenileneceğini söyledi. Ayrıca uygulama sayesinde buralarda çalışan tüm sağlık çalışanlarının, hamile kadınların ve yeni doğmuş bebeklerin sağlık durumunu sürekli takip edebileceğini de konuşmasına ekledistock-photo-35660288-portrait-of-a-male-indian-doctor-using-a-smart-phoneBakan kendisinin sorumlu olduğu bölgedeki çalışmaların bilgisini, ilçe sağlık memuru ve ITDA (Information Technology Development Agency) proje çalışanlarının WhatsApp üzerinden atacağı fotoğraflarla sık sık alabilecek. Daha sonrasında ise bilgilendirme için açılan siteye bu fotoğraflar yüklenecek.

Uygulama sayesinde denetim kolaylaşacak. İsteyenler internet üzerinden fotoğraflarla çalışmaları takip edebilecekler.buDaha iyi tedavi ve bakım sağlamaya çalışan Hindistan hükümeti bu uygulamaları çeşitlendirmeyi amaçlamakta. Böylece hizmet verimliliğinin ve halkın sağlık güvencesinin de artırılması planlanıyor. Bu şekilde insan yaşamının kalitesini artıran uygulamalar günden güne artıyor. Modern yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen teknoloji görüldüğü gibi sağlık hizmetlerinde de çok etkili. Hastaların ve doktorların hayatı teknoloji ile daha da kolaylaşıyor.