Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Manyetik Nanotanecikler, Tümörleri İmha Ediyor

Manyetik Nanotanecikler, Tümörleri İmha Ediyor
Sonat Çakmak

Oregon Üniversitesi araştırmacıları, ulaşılması güç tümörlere ulaşabilen bir nanotanecikler geliştirdi. Nanotanecikler, kanserli hücreyi öldürmek için gerekli olan yüksek ısıyı manyetik hipertermi sayesinde sağlayabiliyor.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen birçok çeşit manyetik nanoparçacıklar bir süredir mevcut. Bu cihazlar, tümörlere enjekte edilebiliyor ve manyetik alan aracılığıyla ısınarak kanserli hücreleri yok edebiliyor. Ancak çoğu tümöre ulaşılması oldukça zor; bu yüzden manyetik nanoparçacıklar, derindeki tümörlere ulaşmasını sağlayacak daha sistematik metotlara ihtiyaç duyuluyor.

Oregon Üniversitesi araştırmacıları, son derece yüksek bir ısıtma verimliliğine sahip, özel olarak tasarlanmış nanotanecikler geliştirdi. Manyetik hipertermi sayesinde ulaşması güç tümörlere ulaşan nanotanecikler, kanserli hücreleri öldürüyor. Araştırmacılar nanotanecikleri, yumurtalık kanserine sahip fareler üzerinde test etti. Testin sonucunda nanotaneciklerin; tümörlerin içinde toplanma eğiliminde olduğu, toksik olmadıkları ve tümör dokusunu yok edecek kadar verimli bir şekilde ısı ürettikleri gözlemlendi.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment