Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

5G’li Akıllı Bandajlarla İyileşme Sürecinizi Takip Edin

5G’li Akıllı Bandajlarla İyileşme Sürecinizi Takip Edin
Derya Öztürk

Swansea Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILS), 5G teknolojisiyle yaraların gelişimini anlık takip edebilen ‘akıllı bandaj’ı duyurdu.

Bandajlar, doktor tarafından açılana kadar yaralarımızın ne durumda olduğunu görmemize olanak sağlamadığı için zor zamanlara ve gereksiz doktor ziyaretlerine sebep olabiliyor. Swansea Üniversitesi’nin ise bu duruma bir çözümü var: akıllı bandajlar.

3-D yazıcı kullanılarak tasarlanan akıllı bandajlar, istenen zamanda yaranın durumunu kontrol etmek için 5G teknolojisi ve nano-boyutlu sensörlerden yararlanıyor. Böylece doktorlar yaranın gelişimine, bulunduğunuz yere ve aktivitenize göre tedavinizin özelleşmesine yardımcı olabiliyorlar. Örneğin, hızlı bir şekilde iyileşiyorsanız ve aktif haldeyseniz, yavaş yavaş iyileşen ve evde kalması gereken birinden daha farklı bir tedavi almanız mümkün olabilir.

Sağlık profesyonellerine ulaşan sürekli bilgi akışı hastaların kendi durumlarını daha iyi anlamalarını ve tedavi önerilerini anında almalarını sağlarken, doktorların da yaranının iyileşme hızına ve kişiye göre anında müdahalede bulunabilmelerine imkân sağlayabilecek.

Swansea Üniversitesi, 5G test merkezini oluşturmak için 1,3 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı. Deneme sürecinin 12 ay içerisinde tamamlanmasını beklediklerini açıklayan enstitü, akıllı bandaj teknolojisinin teşhis ve tedavilerde varsayımların önünü kesmesi ve doktorlara yalnızca hasta verilerine dayanmak yerine daha doğru verilerle çalışma imkânı sağlaması açısından oldukça önemli bir gelişme olacağını belirtiyor.

Kaynak:

http://digitalhealthage.com/smart-bandages-use-5g-to-tell-doctors-how-a-wound-is-healing/

Submit a Comment