Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Watch’un Sihirli Değneği: Aria

Apple Watch’un Sihirli Değneği: Aria

| On 26, May 2015

Akıllı saatlerin popülaritesi her geçen gün biraz daha artıyor. Hatta satış rakamlarına bakacak olursak tüm dünyanın akıllı saatleri hemen kabullenmiş olduğunu görebiliyoruz. Ancak akıllı saatlerin kullanımıyla ilgili önemli bir sorun var ki; bu da kullanıcıların olduğu kadar geliştiricilerin de dikkatini çekiyor. Akıllı saatleri etkin bir şekilde kullanabilmeniz için iki elinizin de boş olması gerekiyor fakat mevcut şartlarda bunu yapabilmeniz çok zor. Bu sorunun çözümünün ekstra bir aparat olduğu kesin. İşte Aria da tam olarak bu soruna çözüm getirmek için geliştirilmiş. Aria’yı akıllı saatinizin kayışının içerisine yerleştiriyorsunuz ve silikon yüzeyli aparat da derinizin hareketlerini algılamaya başlıyor. Bluetooth teknolojisi ile direkt olarak akıllı saatle iletişimde kalan Aria, artık parmak hareketlerinizi kullanarak akıllı saatinizi yönetebilmenize olanak sağlıyor. Tabii bu aparat için üçüncü parti uygulamaların da Aria ile uyumlu olmak için bazı yenilikler yapması gerekiyor ki; kendi uygulamaları da parmak hareketleriyle yönetilebilir hale gelsin. Cihazın tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

466450-aria

Aria’nın şimdilik Pebble Time  ve Android Wear olmak üzere iki farklı sürümü mevcut. Piyasaya Amerika’nın en ilginç oluşumlarından biri olan Kickstarter‘daki  kitle fonlama amaçlı bir kampanya ile sürülen Pebble Time, bu kampanya ile 10,266,845 $ bağış topladı. Yeni projelerin kendini tanıtmak için Kickstarter’da para bağışı yapılarak satın alınmasını teşvik eden oluşum, büyük meblağlarda bağış yapanlara ürünü gönderiyor. Sadece projeyi desteklemek için belirlenen minimum rakamın altında bağış yapmak mümkün olsa da cihaza sahip olmak için maalesef yeterli olamıyor.

Geliştiriciler tarafından özel olarak tasarlanmış Android Wear versiyonu için belirlenen minimum bağış tutarı 169 $ iken, Pebble Time için bu rakam yalnızca 69 $ oldu. Aradaki bu fiyat farkının en önemli sebebi ise; Android Wear’in haricen şarj edilebiliyor olmasıydı. Bu aparatın Apple Watch’un en büyük sorunlarından birine çözüm getireceğine hiç şüphe yok.

Submit a Comment