Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Artırılmış Gerçeklikle Model Üzerinde Anatomi Dersi

Artırılmış Gerçeklikle Model Üzerinde Anatomi Dersi
Derya Öztürk

Yeni bir artırılmış gerçeklik sistemi, fizyoterapi öğrencilerine oldukça kullanışlı bir uygulama sunuyor: İnsan bedeninde yer alan kasları ve kemikleri, gönüllü bir “hasta” üzerine, kişinin şeklini alarak yansıtıyor ve hareketlere adapte olabiliyor. Böylece öğrenciler, anatomiyle ilgili ayrıntılı bilgileri interaktif bir şekilde görerek öğrenebiliyorlar.

Melbourne Üniversitesi araştırmacıları tarafından yaratılan ve “Artırılmış Stüdyo” olarak adlandırılan teknoloji, derinin altında yer alam kasların nasıl çalıştığını kafalarında canlandırarak öğrenmeye çalışan fizyoterapi öğrencileri düşünülerek tasarlandı.

augmented-reality-classroom2_740

İnsan derisi altındaki farklı katmanları gerçek bir insan üzerinde göstererek öğrencilere 360 derece görüntü sunan sistem, takip sensörleri kullanarak gönüllü kişi hareket ettikçe onu izleyebiliyor ve görüntüler otomatik olarak harekete göre yeniden şekilleniyor. Sistem ayrıca bilgilerin daha açıklayıcı ve akılda akılcı olabilmesi için görüntünün üzerine bir şeyler yazma ya da çizme imkânı da sağlıyor.

Bir model, projeksiyonun önüne adım atıp kollarını iki yana açtığında takip sistemi kişiye kilitleniyor ve o kişinin şeklini alıyor. Şimdiki haliyle Artırılmış Stüdyo, kişinin yaptığı harekete göre kaslarının nasıl çalıştığını gösteremiyor. Araştırma takımından Thuong Hoang bir sonraki aşamada model hareket ettikçe kasların nasıl kasılıp gevşediğini gösteren animasyonlar da ekleyeceklerini dile getiriyor.

 

Submit a Comment