Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Glass’ta Düşünce Gücüyle Kontrol: MindRDR

Google Glass’ta Düşünce Gücüyle Kontrol: MindRDR
Yiğit Sarıoğlu

Google Glass için geliştirilen yeni uygulama MindRDR, kullanıcılara düşünce gücüyle komut imkanı sunuyor.

Artık Google Glass’a “OK GLASS” diyerek komut vermeyi veya gözümüzü kırparak resim çekmeyi unutun. Çünkü Google Glass’ı harekete geçirmek için sesinize ihtiyacınız yok; düşünce gücünüzle fotoğraf çekip sosyalleşebilirsiniz.

MindRDR 1

İngiltere merkezli yazılım stüdyosu This Place şirketi tarafından geliştirilen MindRDR uygulaması, Neurosky EEG biosensör ile Google Glass’ı birbirine bağlayan açık kaynaklı bir yazılım. Kullanıcıların beyinlerinin odaklanmasıyla fotoğraf çekmesine ve bu fotoğrafları Twitter, Facebook gibi sosyal medya ortamlarında paylaşmasına olanak sağlıyor ve bunu sadece beyin dalgalarını ölçen bir biosensör aracılığıyla yapıyor. Yazılımın çalışabilmesi için, Google Glass’a ek olarak, Neurosky‘ın beyin dalgası okuyucusu MindWave Mobile‘a ihtiyaç duyulmakta. Piyasaya çıkış fiyatı 120$ olan bu EEG aletinden gelen sinyalleri yorumlayan MindRDR, kullanıcının odaklandığı öğeleri tespit edip, aktif hale getiriyor.

MindRDR 2

Elbette uygulamanın daha fazla geliştirilmeye ihtiyacı olduğu çok açık. Ancak şimdiye kadar bizim için ütopik bir düşünce olan zihin gücüyle eylemde bulunmayı gerçeğe dönüştüren MindRDR uygulaması  için heyecanlanmamak elde değil. Umarım ilerleyen yıllarda bu teknoloji daha da geliştirilerek, hareket kısıtlılığı olan hastalar, konuşma güçlüğü çekenler için de  kullanılabilir ve bu insanların hayatlarını kolaylaştırıp düşüncelerini harekete geçirebilir.

MindRDR’ın tanıtım videosu karşınızda, iyi seyirler.

Submit a Comment