Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimler Giyilebilir Teknolojileri Tavsiye Etmeye Yanaşmıyorlar

Hekimler Giyilebilir Teknolojileri Tavsiye Etmeye Yanaşmıyorlar

| On 23, Jun 2015

Yapılan yeni bir anket, hekimlerin yalnızca %15’inin, hastalarına giyilebilir sağlık teknolojilerini veya mobil sağlık uygulamalarını kullanmayı tavsiye ettiğini ortaya koydu.

Cambridge merkezli araştırma şirketi MedPanel tarafından yapılan anket, hekimlerin kişisel sağlık cihazlarının kullanımına karşı olmadığını gösterdi. Buna rağmen hekimler, hastalarının %38’inin herhangi bir giyilebilir cihaz kullanmadığını ve %42’sinin ise, bu cihazların bir işe yarayacağına inanmadıkları için bunları kullanmadığını söylüyor. Ayrıca hekimler, bu cihazları tavsiye edebilmeleri için bunların, elektronik sağlık kayıtlarıyla entegre bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorlar.

image_128MedPanel Yönetim Kurulu Başkanı Jason LaBonte, teknoloji şirketlerinin giyilebilir sağlık cihazları pazarına tüketici odaklı yaklaştıkları sürece, bu cihazların bir hevesten öteye gidemeyeceğini söylüyor ve ekliyor: “Ama eğer bu cihazlar hekimler tarafından tavsiye edilir ve sağlık sektörünün bir parçası olarak görülebilirlerse ancak o zaman kalıcı bir hale gelebilirler.”

Hekimlerin gözünde, bugüne dek yapılmış en iyi ürün Microsoft Band. Hekimler bu ürünün, hem kullanımının kolay hem de klinisyenler için kullanışlı veriler içeren bir cihaz olduğunu söylüyorlar. Ankete göre, hekimlerin en iyi bildiği ürün ise %82’lik bir oranla Apple Watch. Hekimler, bu cihazların klinik veriler açısından kullanılabilir olmamasının ötesinde doktorlara yardımcı olacak hale getirilmelerinin gerektiğini düşünüyorlar. Mevcut haliyle yalnızca bir aksesuar olarak kullanıldıklarını ve bunu hastalarına tavsiye etmeyi çok doğru bulmadıklarını söyleyen hekimler, uygulama yöneticilerinin bu alanda daha fazla çalışması gerektiği fikrinde birleşiyorlar.

 

Submit a Comment