Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Devleri “Sanal Eczaneler” Konusunda FDA’den Uyarı Aldı

İnternet Devleri “Sanal Eczaneler” Konusunda FDA’den Uyarı Aldı
Özge Uçar

Aralarında Twitter, Facebook, Instagram ve Google’ın bulunduğu 7 şirket, internetten suistimale açık ilaç satışına karşı gerekli önlemi almadıkları gerekçesiyle Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından uyarıldı.

ABD Senatosu’nun geçtiğimiz günlerde “yasadışı ilaç satışı” üzerine gerçekleştirdiği soruşturmada 7 kişinin internetten satın aldığı “Fentanil” adlı reçeteli ilaç yüzünden öldüğü ortaya çıktı. Genellikle kanser hastalarının ağrılarını dindirmek için doktor kontrolünde kullanılan Fentanil, Eroin’den 50 kat fazla etkiye sahip. Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sitelerde açılan kullanıcı profilleri üzerinden Fentanil türevi kuvvetli ağrı kesici-uyuşturucuların satışının gerçekleştiğini tespit eden FDA; internetten “sanal eczaneler” aracılığıyla gerçekleştirilen illegal ilaç satışını önlemek için harekete geçti.

Amerika’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüren Güvenli Online Eczaneler Birliği (ASOP) verilerine göre halhazırda dijital dünyada 35.000 “sanal eczane” bulunuyor. Bunların %96sı yasadışı faaliyet gösteriyor. Bazı sanal eczaneler günde 1 milyon dolardan fazla kazanıyor.

Tedbirler Arttırılacak

FDA’in uyarısının ardından Google, Yahoo ve Microsoft (Bing) ‘den henüz konu hakkında bir yorum gelmedi. Facebook, Twitter ve Reddit sözcüleri ise yaptıkları açıklamalarda sitelerinde uyuşturucu satımının engellenmesi için tedbirleri arttıracaklarını ve hükümetle iş birliğine gideceklerini belirttiler.

Kaynak: Buzfeed

Submit a Comment