Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sigarayı Bırakmak İçin Oyun Oynamayı Denediniz Mi?

Sigarayı Bırakmak İçin Oyun Oynamayı Denediniz Mi?
Kubilay Han Uluerim

Londralı bir oyun geliştiricisi, sigarayı bırakmak isteyen tiryakilere yardımcı olacak Cigbreak adlı bir mobil uygulama çıkardı.

Daha önceden TombRaider IV: The Last Revelation adlı video oyununda yazar olarak çalışan Hope Caton, iş ortağı Robin Bell ile birlikte sağlığı oyunlarla geliştirmeyi hedefleyen Healthy Games adlı bir stüdyo kurdu. Camden merkezli IT firması Maldaba’nın desteğiyle geliştirilen bu oyunda, oyuncular ekranda beliren sigaraları kırarak oyun içi ödüller kazanıyorlar.

“Cigbreak, Birleşik Krallık’ın oyun şeklindeki ilk sigara bıraktırma uygulamasıdır. Bu oyunu tıbbi bir ekiple beraber geliştirdik ve birçok sigara tiryâkisine denettik. Sonuç olarak insanların eğlenirken sigarayı bırakmalarını sağlayan bir oyun ortaya çıktı. Araştırma bulgularına göre eğer bir kişinin arzuladığı davranış değişikliği oyun mekaniği tarafından karşılanıyorsa, bu davranış gerçek hayatta da devam ediyor. Kanada’da yapılan bir araştırmaya göreyse sigara ezme veya kırmayla ilgili oyun oynayanların sigarayı bırakma ihtimali %13 artıyor. Cigbreak’te oyuncular ekranı kaydırarak sigara kırıyorlar. Zira oyunun “alışkanlığı kırmak (bırakmak) için sigarayı kır!” sloganı da buradan geliyor.”

-Hope Caton

 

Kaynak:

Submit a Comment