Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Beyin Görüntüleme Cihazıyla Beyin Ameliyatları Daha Yüksek Çözünürlüklü

Yeni Beyin Görüntüleme Cihazıyla Beyin Ameliyatları Daha Yüksek Çözünürlüklü
Derya Öztürk

Beyin üzerinde çalışan cerrahlar, genellikle sinir aktivitesini izlemek ve sağlıklı dokudan uzak durmak için elektrot ızgaraları kullanırlar. Bu teknoloji, son on yıllarda fazla ilerleme göstermemişti ancak şimdi California San Diego Üniversitesi ve Massachusetts General Hospital’dan bir ekip, beynin yüzeyindeki elektrik aktivitesinin daha yüksek doğruluğa sahip okumalarını sağlayan yeni bir elektrot dizisi geliştirdi.

Yeni cihaz, şu anda beyin cerrahisinde kullanılan elektrot dizilerinden çok daha ince. Ayrıca esnek olması, beynin kıvrımlı morfolojisine uymasını sağlıyor. Böylece elektrotlar beynin yüzeyi ile daha iyi temasa geçebiliyor. Cihazın içinde yer alan elektrotların sayıları da oldukça fazla ve şu anda kullanılan cihazlardan yaklaşık olarak 25 kat daha sık olarak yerleştirilmiş olmaları da oldukça yüksek kalitede sinyal çözünürlüğü elde edilmesini sağlıyor.

Daha iyi sinyal alımına ihtiyaç duymak yeni bir şey değil elbette. Elektrot malzemesi için metal kullanmak, çok fazla görüntü parazitine neden olmadan elektrotları küçültmeye çalışmak konusunda kısıtlamaların ortaya çıkmasına neden oluyordu. Bunu önlemek için araştırmacılar PEDOT:PSS’i kullandılar. İletken bir polimer olan PEDOT:PSS esnek yapıda ve bazı durumlarda metalden daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca elektrotlar bunlardan yapıldıklarında birbirlerine çok daha yakın yerleştirilebiliyor.

Yeni elektrot dizisini test etmeK için, UC San Diego’daki beyin ve sinir cerrahları dört prosedür esnasında cihazı kullandılar ve mevcut cihazlarla karşılaştırdılar. Cerrahlar yeni cihazın çok daha iyi çözünürlük sağladığını ve çeşitli işlemler sırasında daha yararlı olabileceğini belirttiler.

Bu yeni teknolojinin nöroşirürji sırasında kullanılmasına ek olarak, beyin-bilgisayar arayüzünde kullanılması da daha fazla veriyi toplamakta daha başarılı olabilmesi açısından oldukça faydalı olabilir.

https://www.medgadget.com/2017/05/new-higher-resolution-electrode-array-intraoperative-brain-monitoring.html

Submit a Comment