Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Nesil Doktor Asistanları: Yapay Zeka Destekli Giyilebilir Teknolojiler

Yeni Nesil Doktor Asistanları: Yapay Zeka Destekli Giyilebilir Teknolojiler
Özge Uçar

Notable adlı girişim, geliştirdiği akıllı bilekliklerle doktorların iş yükünü hafifletmeyi hedefliyor. Yapay zekâ destekli teknoloji, doktorun verdiği ses komutlarıyla hasta muayenesi esnasında yapılması gereken tüm evrak işlerini hallediyor.

Giyilebilir teknolojiler artık sadece nabız saymak ya da adım ölçmek için kullanılmıyor. Doktorların iş rutininden evrak işlerini çıkarmayı hedefleyen Kaliforniya merkezli dijital sağlık girişimi Notable; giyilebilir teknolojiyi yapay zeka ve ses tanıma teknolojileriyle bir araya getirdi.

Doktorlar Mesailerinin Yarısını Evrak İşlerine Harcıyor

Notable’in CEO’su Paranay Kapadia, “Yapılan çalışmalarda doktorların günlük mesailerinin yarısını evrak işlerine harcadığı gözüküyor. Geliştirdiğimiz teknolojiyle doktorlara yardım etmek ve hasta-hekim etkileşimini güçlendirmek istiyoruz” dedi. Tasarlanan yeni akıllı bileklik, gelişmiş ses tanıma teknolojisi sayesinde, doktor hastayı muayene ederken aldığı sesli komutlarla elektronik tıbbi kayıt sistemine girilmesi gereken tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde dolduruyor. Aynı zamanda hasta randevularını organize eden yeni nesil asistan, ödeme işlemlerini de düzenliyor.

Kaynak: MobiHealthNews , NotableHealth

 

Submit a Comment