Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Kapsül Sayesinde Aşırı Doz Tehlikesi Olmayacak

Akıllı Kapsül Sayesinde Aşırı Doz Tehlikesi Olmayacak
Buğrahan Ceylan

Şu sözü mutlaka duymuşsunuzdur; “Her şeyin fazlası zarar.” İnsanların sağlık durumlarını daha iyi bir hale getirmek için üretilen materyaller, yanlış kullanım sonucunda çok büyük zararlar verebilmektedir. Siz de tahmin etmişsinizdir, bahsettiğimiz şey; yanlış ve aşırı dozda ilaç kullanımı.

Amerika’da bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (Centers for Disease Control and Prevention) yaptığı bir araştırmaya göre; 1990 yılından bu yana aşırı doz ilaç kullanımından ölenlerin sayısı Amerika’da 3 katına çıkmıştır. Özellikle sadece 2008 yılında yanlış ağrı kesici kullanımı yüzünden 14,800 ölüm gerçekleşmiştir.

Böyle bir problemin farkına varan ve bir an önce bir önlem gerçekleştirilmesini düşünen Brigham Young University öğrencileri ileri teknoloji bir yapısı bulunan, en basit tabirle, bir ilaç saklama kapsülü ürettiler. Med Vault adlı bu yeni akıllı kapsüle, eczacı tarafından belli ayarlamalar yapılıyor ve bu ayarlamalar sayesinde kapsül, içinde bulunan ilaçları belli bir düzene göre hastaya veriyor. Bir nevi kısıtlama sayesinde, hasta gerektiğinden daha fazla ilaç tüketemiyor. USB bağlantısı sayesinde kapsülün yazılımına ulaşabilen eczacı, hastaya günde kaç defa hangi ilacın verilmesi gerektiğini belirleyebiliyor.

Akıllı kapsülün yapısı ayrıca, bu engeli aşmak isteyen hastalara karşı dayanıklı bir şekilde dizayn edildi. Kırılmaya karşı dayanıklı özel bir yapısı olan kapsül pek çok darbeye karşı dayanıklı olduğunu testlerde kanıtlamış bulunmakta. Ayrıca kapsüle erişim belirlenen bir şifre ile de sağlanabiliyor. Bu şekilde içinde bulunan ilacın farklı ellere geçmesini de engellemiş oluyorsunuz. Küçük çocukların, renkli ve farklı görünümlü ilaçları şeker zannederek yemesini engellemek için de etkili bir yöntem.

Tasarlanan bu akıllı kapsül aslında, Brigham Young Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı çeşitli projeler arasından ortaya çıktı. İlgi toplayan ve prototipinin şimdiden üretime geçmesi için teklif alan akıllı kapsül, kısa bir süre içinde tüm dünyada satışa sunulabilir.

Dünyada aşırı doz ilaç tüketimi yüzünden rahatsızlanan insanlar oldukça fazla. Düzensiz ilaç tüketimi, yalnızca kişinin bilinçli bir şekilde yapmasıyla ortaya çıkmıyor. Dikkatsizlik, umursamazlık ya da ihmalkârlık sebebiyle de ortaya çıkabilen bu durum, genelde hastanın acil serviste uyanmasıyla son buluyor.

Tabii akıllı kapsül hakkında bazı şüpheler de var. Acil durumlarda, kapsülün işlevini yerine getirememesi ya da aksaklık göstermesi durumunda hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Hastanın ilacını acil alması gereken bir durumda ilacını kaybetmesi ya da düşürmesi sonucunda ikinci hapı alamayacağından dolayı hasta yine zarar görebilir. Bu ve benzeri sebepler ile akıllı kapsülün hayati ilaçlarla değil daha çok standart ağrı kesicilerde kullanılması öneriliyor.

 

 

Comments

Submit a Comment