Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Protezler Şimdiye Kadar Gördüklerinize Hiç Benzemiyor

Bu Protezler Şimdiye Kadar Gördüklerinize Hiç Benzemiyor
Buğrahan Ceylan

El, ayak ve benzeri uzuvların kaybı durumunda, hastanın hareket kabiliyetini desteklemek amacıyla geliştirilen protez ürünlerde ciddi bir gelişme yaşanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde, yeni sensörler ve protez yapımında kullanılan maddeler yıllar önceki hallerinden çok daha farklı. Bu haberimiz, yeni geliştirilen ve günümüz teknoloji trendleriyle uyumlu çalışabilen 2 farklı protez hakkında.

Bu ürünlerden bir tanesi; Touch Bionics tarafından geliştirilen bir protez el. Oldukça gelişmiş duyarlı elektrotları barındıran ve 24 farklı tutuş şekline uyum sağlayabilen bu yeni protezin asıl özelliği ise akıllı telefon uygulaması sayesinde kontrol edilebilmesi. Biosim isimli mobil uygulama aracılığıyla oldukça işlevli bir şekilde kontrol edilebilen protez el, kalem tutmaktan ayakkabı bağlamaya kadar farklı işlevleri yerine getirebiliyor.

i-limb isimli protez el, içinde bulunan yeni elektrotlar sayesinde hastaya çok daha gelişmiş bir kavrama hissi verebiliyor. El çabukluğunu ve becerisini arttıran bir fonksiyon olarak ise, protez kullanıcıları baş parmaklarına da hükmedebiliyorlar. iOS uygulaması üzerinden kontrol edilebilen cihaz, hastanın kaslarının gönderdiği sinyali de algılayarak eli uygun şekile sokabiliyor.

Bir diğer önemli gelişme ise “biyonik göz” ile ilgili. Second Sight Medical Products tarafından geliştirilen ürün, görme engelli hastalar, özellikle de  halk arasında ‘tavuk karası’ diye bahsedilen gece körlüğü (retinitis pigmentosa) hastalığına sahip olanlar için bir umut niteliğinde.

Argus II Retinal Protez Sistemi olarak adlandırılan biyonik göz, hastanın retinasına yerleştiriliyor, ardından küçük bir kameraya sahip olan gözlük aracılığıyla görme rahatsızlığı yaşayan hastalar çok büyük gelişmeler kaydedebiliyor. Gece körlüğü, gözün yansıyan ışığı alarak sinyallere dönüştürmesini engelleyen bir rahatsızlık. Argus II ise, kısaca bu sinyallerin oluşturulmasını sağlayan bir protez.

Avrupa’da kullanılmaya başlanan ve şimdiden 60 kişiye tekrar gün ışığını görebilmelerini sağlayan ürün, 99,20$’a satılmaya başlandı. FDA’nin onayı alındıktan sonra Amerika fiyatı da belirlenecek.

 

Submit a Comment