Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Kapsüller Sayesinde Aldığımız İlaçların Vücuttaki İzini Sürmek Artık Mümkün

Akıllı Kapsüller Sayesinde Aldığımız İlaçların Vücuttaki İzini Sürmek Artık Mümkün
Özge Uçar

İlaç kullanımı uygulamalarında yeni dönem: EtectRx‘in ürettiği mide asidiyle aktive olan akıllı kapsüller, mideye vardığında akıllı telefonlarımıza bildirim gönderecek. Aynı aplikasyon üzerinden, eczacı ve doktor da hastanın gün içerisinde ilacını alıp almadığını kontrol edebilecek.

Etkili bir tedavi için, hastanın reçete edilen ilaçları doğru bir şekilde ve aksatmadan kullanması şüphesiz çok önemli. Ancak dünyada bilinçsiz ilaç kullanımları sonucunda her yıl milyonlarca hasta tedaviye uyunç sorunu yaşıyor ve bu hastalarda hastalığın tekrarlanma riski yükseldiği için tedavi maliyetlerinde artış meydana geliyor. Florida, USA merkezli bir girişim olan EtectRX, bu soruna çözüm bulmak için kolları sıvadı.

EtectRX tarafından geliştirilen ID-Cap adındaki akıllı kapsül, üzerinde bulunan biyosensörler sayesinde ilaç midede çözüldüğünde bir aplikasyon aracılığıyla hastanın akıllı telefonuna bildirim gönderiyor, aynı aplikasyon üzerinden hastanın eczacı ve doktoru da hastanın gün içerisinde ilacını alıp almadığını kontrol edebiliyor.

Etkinlik ve güvenliğini ispatlamak için klinik araştırmalarına devam eden EtectRX, FDA’den onay alması halinde, akılcı ilaç kullanımı uygulamalarında bir devrim yaratabilir.

Kaynak : Medgadget

Submit a Comment