Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni FDA Onaylı Teknoloji Bizi Robotik Dünyaya Bir Adım Daha Yaklaştıracak

Yeni FDA Onaylı Teknoloji Bizi Robotik Dünyaya Bir Adım Daha Yaklaştıracak
Derya Öztürk

Geçtiğimiz hafta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bir robot cerrah, minimal invaziv ameliyatlarda kullanılmak üzere onay aldı. Karar; aşırı hassasiyet ve bakım gerektiren bir alanda, daha fazla robot yardımı alınmasına yönelik tarihi bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Tıbbi cihaz şirketi TransEnterix tarafından geliştirilen Senhance sistemi; cerrahların bir hastanın vücudunda bir veya daha fazla minyatür kesik açmasını içeren prosedürlerde cerrahi aletleri kontrol etmek için bilgisayar ve yazılım teknolojisi kullanmalarını sağlayan, robot destekli bir cerrahi cihaz. Cerrahlar bu sistemde; cerrahi aletlerle donatılmış üç ayrı kolu, bir konsol veya kokpit aracılığıyla uzaktan kontrol edebiliyorlar. Bunu yaparken cerrahi alanın yüksek çözünürlüklü 3D görünümüne bakarak bütün ayrıntılara hâkim olabiliyorlar.

Robot cerrahisi yeni bir alan değil, fakat arkasındaki teknoloji son birkaç yıldır sürekli olarak gelişiyor. Bu robot cerrahlar, prosedürler sırasında güvenliği arttırmak üzere tasarlanıyor. Çoğu kişinin korktuğunun aksine, cerrahların kontrollerini ellerinden almak amacıyla değil destek amacıyla üretiliyorlar. En azından şimdilik…

Kaynak: Futurism

Submit a Comment