Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın Sağlık Kayıtlarını Telefona Getirme Planı, Tıpta Önemli Değişimler Yaratabilir

Apple’ın Sağlık Kayıtlarını Telefona Getirme Planı, Tıpta Önemli Değişimler Yaratabilir
Derya Öztürk

Apple, laboratuvar testleri veya aşı kayıtları gibi sağlık bilgilerinin iPhone’da görüntülenebilmesi için çalışmalara başladığını açıkladı. Şimdiden 40 sağlık sistemi, Apple’a bu konuda destek olacağını bildirdi.

Apple geçtiğimiz hafta perşembe günü, sağlık alanı için önemli bir duyuruda bulundu. Yapılan açıklamaya göre, ilerleyen dönemlerde sağlık kayıtlarımıza iPhone üzerinden erişme imkanına sahip olabileceğiz. Bu çalışmaya şimdiden 40 sağlık sisteminin dahil olmayı kabul ettiği de açıklamalar arasında yerini aldı.

Apple’ın bu hamlesinde asıl önemli olan kısım, bunun arkasında yatan misyon diyebiliriz. Apple tarafından paylaşılan basın bildirisinde, “Doktorlar, hastalara sorumluluk yüklüyorlar” ifadesi kullanılıyor. Apple’ın amacı, hastaların kendi sağlık verilerine ulaşabilmelerini ve bundan sorumlu olabilmelerini sağlamak.

Yeni Sağlık Teknolojilerine Destek Olacak

İnsanların kendi tıbbi verilerine erişimini kolaylaştırmak, hastaların yeni bir doktor seçmede daha fazla özgürlüğe sahip olacağı ve doktorlarıyla kendi sağlıkları hakkında daha anlamlı sohbetler edebileceği anlamına geliyor.

Hastanın yetkilendirilmesine yönelik bu hareketin, hastaların tıbbi bilgiler için araştırma yapabilecekleri online araçlar veya hastalığı bir görüntü aracılığıyla teşhis edebilen telefon uygulamaları gibi yeni sağlık teknolojileri ile bağlantılı olarak ilerlemesi planlanıyor.

Kaynak: CNBC

Submit a Comment