Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Artık İnsanlar Biyonik Elleriyle Dokunma Hissini Tadabilecekler

Artık İnsanlar Biyonik Elleriyle Dokunma Hissini Tadabilecekler
Derya Öztürk

İtalya, İsviçre ve Almanya’dan bilim insanları, ellerini kaybetmiş insanlara dokunma hissini geri kazandırabilen taşınabilir boyutlardaki ilk biyonik eli tanıttılar. Bu biyonik el şimdilik sadece bir prototip olsa da ileride üretilecek gelişmiş protezlere bizi bir adım daha yaklaştırması açısından büyük önem taşıyor.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce elini kaybeden Almerina Mascarello, kendisine takılan bu taşınabilir boyutlardaki biyonik el sayesinde artık dokunma hissini yeniden yaşayabiliyor.

Yeni geliştirilen bu teknolojide; taşınabilir bir biyonik el, yapay parmaklardan gelen bilgiyi beyinin anlayabileceği bir dile dönüştüren ve elektrotlar vasıtasıyla vücuda gönderen bir bilgisayarla birleştirildi.

Aynı ekip, 2014 yılında dünyanın ilk hissedebilen biyonik elini geliştirmişti. Fakat bunu sağlayan ekipmanlar o kadar büyüktü ki bir kişinin bu biyonik elle laboratuvarın dışına çıkabilmesi neredeyse imkânsızdı. Yeni geliştirilen versiyon ise taşınabilir boyutlarda olduğu için çok daha kullanışlı ve gelecek vadeden bir çalışma olarak görülüyor.

Kaynak: Futurism, BBC News

Submit a Comment