Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uydular ve Algoritmalar Sayesinde Bir Sonraki Kolera Salgınını Tahmin Edebileceğiz

Uydular ve Algoritmalar Sayesinde Bir Sonraki Kolera Salgınını Tahmin Edebileceğiz
Derya Öztürk

Her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan kolera salgınları, uydu verileri ve özel algoritmalar kullanılarak haftalar öncesinden tahmin edilebilecek.

Kolera; çok geniş alanlara yayılma ihtimali bulunan, her yıl dünya genelinde 100.000’in üzerinde insanın ölümüne sebep olan oldukça tehlikeli bir hastalık. Bu nedenle potansiyel bir kolera salgını için gereken takibin yapılması, büyük bir halk sağlığı meselesi haline geliyor.

Yemen’de gerçekleştirilen yeni bir çalışma, koleranın toplu bir şekilde can almasını önlemenin mümkün olduğunu gösterdi. Bilim insanları, uydu verileri ve özel olarak geliştirilen bir algoritmadan faydalanarak Yemen’de gerçekleşecek bir kolera salgınını haftalar öncesinden tahmin etmeyi başardılar.

Ekip; sıcaklık, su depolaması, yağış ve arazi kullanımını izlemek için birkaç uydudan veri desteği aldı. Daha sonra bu ham verileri, Güney Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerden alınan verilerle eğitilmiş bir algoritma ile birleştirdiler. Böylece önümüzdeki ay içinde salgın için hangi bölgelerin daha çok risk altında olduğuna dair tahminlerde bulunmayı başardılar.

Bu sistem sayesinde, salgının yaratabileceği zararın en aza indirilebilmesi için gerekli olan zaman yetkililere kazandırılmış olacak.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment