Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avustralya’da “Holografik Doktor” Dönemi Başlıyor

Avustralya’da “Holografik Doktor” Dönemi Başlıyor
Derya Öztürk

Avustralyalı bir sağlık kuruluşu olan Silver Chain Group tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde çok yakında doktorlar, hastalarına holografik olarak tıbbi destek sunabilecekler. Microsoft’un danışmanlığında gerçekleştirilen çalışma için önümüzdeki aylarda denemelere başlanacak.

Yeni teknoloji; Microsoft’un Florida’da gerçekleştirdiği Envision konferansında, Silver Chain Group’un CEO’su Dr. Christopher McGowan tarafından tanıtıldı. Şirket, Silver Chain Enhanced Medical Mixed Reality (EMMR) adlı yeni yazılımı Microsoft HoloLens için geliştirdi.

EMMR, hastaların kendi evlerinde sağlık uzmanlarıyla sanal olarak etkileşime girmelerini sağlayan karma bir gerçeklik uygulaması. Sağlık uzmanları,Microsoft HoloLens kulaklık setini kullanarak  hologram olarak gösterilecek ve hastaneye gitmek zorunda kalmayan hastalara tıbbi yardımda bulunabilecekler. Böylelikle sağlık sistemi için hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmesi sağlanacak.

EMMR hala geliştirilme aşamasında ancak Silver Chain Group yazılımı önümüzdeki bir kaç ayda denemeye başlayacak. Denemelerden sonra, EMMR, Silver Chain Group’un 650 müşterisine sunulacak.

EMMR sayesinde bir sağlık uzmanı, holografik bir gösterge panosu aracılığıyla klinik verilere erişmek için Microsoft HoloLens’i kullanabilecek.

Kaynak: DigitalHealthAge

Submit a Comment