Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

EchoPixel ile Cerrahlar BT, MR ve Ultrason Taramalarını 3D olarak Görebilecek

EchoPixel ile Cerrahlar BT, MR ve Ultrason Taramalarını 3D olarak Görebilecek
Derya Öztürk

California merkezli bir şirket olan EchoPixel’in yeni teknolojisi; BT (bilgisayarlı tomografi), MR (manyetik rezonans görüntüleme) ve ultrason taramalarını holografik hale getiriyor. Üzerinde oynama yapılabilen, paylaşılabilen veya kaydedilebilen bu holografik görüntüler; tıbbi ekiplerin klinik sorunları daha iyi anlayabilmelerini ve daha etkili iletişim kurmalarını sağlayacak.

X-ray cihazlarının 1895 yılındaki keşfinden bu yana, tıbbi görüntüleme cihazlarında önemli gelişmeler gerçekleştirildi. Fakat doktorların bu sonuçları inceleme şekli her zaman 2 boyutla sınırlı kaldı. EchoPixel isimli şirket buna bir son vermek için kolları sıvadı.

EchoPixel’in yazılım platformu True 3D; monitör, kalem ve gözlükten meydana gelen özel donanımıyla çalışıyor. BT, MR ve ultrason görüntüleri bu yazılıma yükleniyor ve yazılım bu görüntüleri 3 boyutlu bir hale getiriyor. Gözlük doktorlara yansıtılan bu görüntüyü görme imkanı tanırken kalem de ölçüm yapmak, kesitler almak, kesitleri görselleştirmek ve hatta ölçü karşılaştırması yapabilmek için sanal implante edilebilir cihazları eklemek için bir araç olarak kullanılıyor.

EchoPixel’in kurucusu ve CEO’su Sergio Aguirre, “Neredeyse 2018 yılına girdiğimiz şu dönemlerde, herhangi bir doktorun sonuçlara hala 2 boyutlu bakması için hiçbir sebep bulunmadığını düşünüyorum” diyor.

Kaynak: MedGadget

Submit a Comment