Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Basit Bir Kan Testiyle Binlerce Kanser Hastasının Hayatı Kurtarılabilecek!

Basit Bir Kan Testiyle Binlerce Kanser Hastasının Hayatı Kurtarılabilecek!
Derya Öztürk

Yapılan yeni bir araştırma; kandaki trombosit seviyesini ölçebilecek basit bir kan testinin, kanser hastalığının sinyallerini önceden verebildiğini gösterdi.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar, trombosit sayısı yüksek çıkan hastaların kanser hücresi üretmeye diğerlerinden 3 kat daha yatkın olduklarını keşfettiler.

Kanın pıhtılaşmasında görevli hücre parçaları olan trombositlerin sayısının yüksek olması yani “trombositoz” sayesinde, henüz kanser semptomları göstermeyen bazı hastalar için erkenden önlem alınabileceği belirtildi.

Uzmanlar trambositozun bir kadın için, memede bulunan kistten daha önemli bir kanser habercisi olabileceğini söylüyorlar.

“30 yıldır kanser için bulunan en önemli erken uyarı sinyali”

Trombositozun yakın bir zamana kadar kanser için tanı potansiyeli taşıdığı bilim insanları tarafından fark edilmişti fakat, bunu kanıtlayabilecek bir çalışma henüz yapılmamıştı.

Exeter Üniversitesi’ndeki araştırma takımının, 40.000’den fazla hasta kaydını inceleyerek gerçekleştirdikleri araştırma British Journal of General Practice’te yayımlandı. Araştırma sonucu, trombositozu olan erkeklerin yüzde 11,6’sına ve kadınların yüzde 6,2’sine 1 yıl içerisinde kanser teşhisi konulduğu görüldü. 6 ay içerisinde ikinci kez yüksek trambosit tanısı koyulan hastalarda bu oran; erkeklerde yüzde 18,1’e ve kadınlarda da yüzde 10,1’e yükseliyor.

Trambosit seviyesi yüksek çıkan hastalara uygulanacak daha detaylı araştırmalar ve alınacak önemlerle her yıl binlerce kanser hastasının hayatının kurtulabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, oldukça basit ve masrafsız olan trambosit testinin 30 yıldır kanser için bulunan en önemli erken uyarı sinyali olabileceğini dile getiriyorlar.

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4532394/Cancer-detected-earlier-thanks-new-1-test.html

 

Submit a Comment