Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple ve Nokia’yı “Dijital Sağlık Girişimleri” Barıştırdı!

Apple ve Nokia’yı “Dijital Sağlık Girişimleri” Barıştırdı!
Derya Öztürk

Apple ve Nokia; geçen yıl aralarında başlayan patent savaşını sonlandırıp, barış antlaşması imzaladıklarını açıkladılar. İki firma, “dijital sağlık teknolojileri” üzerine ortaklaşa çalışma gerçekleştirecekler.

Oldukça eskiye dayanan Apple ve Nokia arasındaki patent anlaşmazlıkları, 5 ay önce mahkemeye kadar varmıştı. Dava sonucu merakla beklenirken, iki firma dün anlaşmaya vardıklarını açıklayarak herkesi şaşırttı. Anlaşmaya göre Apple, Nokia’ya bir miktar ödeme yapacak ve anlaşmazlıklar sonrasında raflarından kaldırdığı Nokia’nın dijital sağlık ürünlerini yeniden satmaya başlayacak. Nokia ise Apple’a ağ odaklı hizmetler ve ürünler sunacak.

Apple ve Nokia ayrıca, dijital sağlık girişimleri için gelecekte ortaklaşa gerçekleştirebilecekleri çalışmalar için araştırma yaptıklarını da açıkladı. Çalışmalarla ilgili ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Her iki firmanın da son zamanlarda dijital sağlık teknolojileri üzerine yoğunlaştıklarını biliyoruz. Geçen yıl Nokia, dijital sağlık teknolojileri alanında etkinliğini arttırmak üzere giyilebilir sağlık ürünleri şirketi olan Fransız Withings’i 170 milyon euro vererek satın almıştı.

CNBC’nin gizli kaynaklardan öğrendiği ve yakın bir zamanda yayımladığı habere göre ise Apple; biyomedikal mühendislerden oluşan küçük bir takımı, California’daki Palo Alto kasabasındaki sıradan bir ofiste çalışmaları için işe aldı. Takım, kan şekeri düzeyini herhangi bir kanama yaratmadan ve sürekli olarak izleyebilecek sensörler üzerine oldukça gizli bir çalışma gerçekleştiriyor.

Apple ve Nokia gibi iki teknoloji devinin aralarındaki anlaşmazlıkları çözerek, güçlerini dijital sağlık teknolojileri üzerine gerçekleştirilecek çalışmalar için birleştirmeleri, hem teknoloji hem de sağlık alanı için oldukça sevindirici bir haber.

http://www.cnbc.com/2017/05/23/apple-nokia-settle-patent-dispute.html

 

Submit a Comment