Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Batı Avustralya, Acil Servis Bölümlerindeki Kuyruklara Son Veriyor

Batı Avustralya, Acil Servis Bölümlerindeki Kuyruklara Son Veriyor
Kubilay Han Uluerim

Hastanelerin acil servis bölümü bekleme sıraları, hastalar için bilindik sorunlardan biridir. Bu soruna tepki olarak geliştiren ve tam olarak sırada ne kadar bekleyeceğinizi söyleyen bir uygulama, Batı Avustralya’daki hastanelerde hizmete girdi.

Batı eyaletindeki hastanelerin yürürlüğe soktuğu WA ED uygulaması sayesinde, hastalar sırada bekleyecekleri süreyi görebiliyor ve hastaneye varış sürelerini hesaplayabiliyorlar. Bu sayede, vatandaşlar sağlık hizmeti almaya giderken en yakınlarında en az bekleyecekleri hastaneyi bulabiliyorlar ve halihazırda dolu olan diğer hastaneleri daha da kalabalıklaştırmıyorlar.

Kapasitesini doldurmuş acil servis bölümlerinin yarattığı problemler oldukça iyi bilinmektedir. Bunların başında hastaların hayati tehlike sırasına göre muayeneye alınması vardır. Bu yüzden basit rahatsızlıklara sahip kişiler saatlerce sırada beklemektedir. Yapılan açıklamalara göre, hastanelerin teknik olarak hastaları geri çevirme ve hizmet vermeme gibi bir lüksleri olmadığından, bu sorunları en basit ve hızlı şekilde çözmenin yollarını bulmak gerekmiş.

Konuyla ilgili yorum yapan Batı’nın Sağlık Bakanı John Day, Perth’te sağlık sezonunun zirvesi Kış ayı gelmeden WA ED uygulamasının genel kullanım bulacağını söylüyor.

Uygulamayı geliştiren Readify yazılım şirketi ise, tamamiyle ücretsiz olarak uygulamayı hastalara sunuyor.

Submit a Comment