Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Teknolojileri En Çok Kim Kullanıyor?

Giyilebilir Teknolojileri En Çok Kim Kullanıyor?
Kubilay Han Uluerim

PricewaterhouseCoopers, giyilebilir teknoloji kullanıcılarının davranışları ve tutumları üzerine yazdığı son raporda, bu teknolojileri diğer gruplara oranla daha çok kullanan bir kitle bulmuş: ebeveynler.

Rapora göre, çocuk sahibi olmayan %24’lük kesimle karşılaştırıldığında, çocuk sahibi ebeveynlerin %49’unun evinde birden fazla giyilebilir teknoloji cihazı bulunuyor. Dahası, ebeveynlerin %20’si bu tarz cihazları sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı kullanırken, çocuk sahibi olmayan çiftler ilk cihazlarını hediye olarak alıyorlar.

Milenyum nesli de aynı şekilde diğer gruplara göre daha çok giyilebilir teknolojileri kullanıyor. Lakin, bu cihazları en çok kullanan yaş grubu, milenyum nesli değil; aksine 35-49 yaş arası yetişkinler.

PwC aynı zamanda bu cihazların kullanım süresini de araştırmış. Sonuçta her cihazın aynı kullanım süresine sahip olmadığını görmüşler. Açıklanana göre, akıllı kıyafet kullananların %33’ü, artık bu kıyafetleri kullanmıyor. Akıllı gözlüklerde ise %16 gibi bir oran söz konusu iken, fitness bantları ve akıllı saatler %18-22 civarında kullanılmama oranına sahip.

Raporun en önemli yanlarından biri ise, tüketicilerin giyilebilir cihazları neden satın aldığı. Yapılan ankete cevap verenlerin çoğu, cihazların fiyatından şikâyetçi olduklarını söyleyerek, fiyat-performans oranını beğenmediklerini belirtmişler. Söylenilen ikinci neden ise, bu cihazları satın alıp daha sonra kullanmamak ve paranın boşa gideceği korkusu.

Submit a Comment