Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beyin Yaralanmasını Teşhis Etmek İçin Bir Damla Kan Yeterli

Beyin Yaralanmasını Teşhis Etmek İçin Bir Damla Kan Yeterli
Özge Uçar

Cenevre Üniversitesinde geliştirilen yeni bir akıllı cihaz, parmak ucunuzdan alınan bir damla kan ile beyninizde yaralanma olup olmadığını tespit edebiliyor.

Günümüzde, Radyolojide kullanılan Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme tekniği, beyin yaralanmalarını tespit etmek için bilinen en geçerli yöntem. Fakat, BT cihazlarının yavaşlığı ve hastada radyasyon maruziyeti yaratmasından ötürü bilim insanları beyin yaralanması tanısı koymak için alternatif yöntemler geliştirmeye odaklandı. Cenevre Üniversitesinde gerçekleştirilen yeni bir araştırma, beyin yaralanmalarını tespit etmenin çok daha kolay bir yolunu bulmuş gözüküyor: kan testi yapmak.

Beyin yaralanmasını takiben H-FABP, interlökin-10, S100B ve GFAB adlı proteinlerin kan düzeyinde yükselme olduğunu saptayan araştırmacılar, daha sonra kanda bu proteinlerin miktarını ölçen taşınabilir bir cihaz tasarladı.  Yeni geliştirilen akıllı cihaz, hastadan alınan bir damla kanda bu proteinlerin oranını analiz ederek 10 dakika içinde beyinde bir yaralanma olup olmadığını tespit edebiliyor. Halihazırda klinik çalışmaları devam eden cihazın, güvenilirliğini ispatlaması halinde ölümcül olabilen spor yaralanmalarına karşı önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment