Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beyinler Arası İletişim Artık Hayal Değil

Beyinler Arası İletişim Artık Hayal Değil
Nihal Yormaz

Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü bilim insanları, yeni bir yöntemle uzak mesafede duran iki insan beyninin birbirleriyle soru cevap yoluyla iletişim kurmasını sağladı. Araştırmayı yöneten Doç. Dr. Andrea Stocco yaptığı açıklamada şimdiye kadar insanlar üzerinde yapılan en kapsamlı beyinden beyine iletişim deneyi olan bu çalışmayla iki bireyin görsel deneyimlerini birbirlerine aktarmayı başarabildiğini ifade etti.

Deneyde 10 gönüllü, birbirinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki iki ayrı laboratuvarda kurulan karanlık odalarda ikişerli beş gruba ayrıldılar. Deney 20 aşamalı bir soru cevap oyunu kullanılarak gerçekleştirildi. Gönüllüler, her aşamada belirlenen nesneleri birbirlerine sorular sorarak bulmaya çalıştılar. Oyun sırasında katılımcılar, beyindeki elektriksel aktiviteleri kaydeden elektroensefalografi makinesine (EEG) bağlandı ve kafalarına görsel korteks bölgesine yerleştirilen manyetik bir halka geçirildi.

Katılımcılardan birine bilgisayar ekranında bir nesnenin resmi gösterilirken diğer laboratuvardaki katılımcının ekranına da resimlerle ilgili sorular yansıtıldı. Katılımcıdan, sorulan bu sorulara “mouse”a tıklayarak cevap vermesi ve bu cevabı diğer deneğe göndermesi istendi. İlk katılımcı, soruları monitörde beliren ve yanıp sönen iki LED ışıktan birine odaklanarak “evet” ya da “hayır” olarak yanıtladı. Birbirlerine beyinleriyle sinyal göndererek nesneleri %72 doğruluk oranıyla tahmin eden katılımcılar, telepati adına büyük bir deneyin başarıyla sonuçlanmasını sağladılar.

Makaleyi sesli dinleyin

 

Submit a Comment