Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Parmak İzi Teknolojisinde Bir Devrim ‘Parmak İzi Moleküler Tanılama’

Parmak İzi Teknolojisinde Bir Devrim ‘Parmak İzi Moleküler Tanılama’
Taner Onay

Günler geçiyor ve teknolojideki devrim kat ve kat artarak ilerliyor. Artan teknoloji çözümleri sayesinde hayatımız biraz daha kolaylaşıyor.

Son zamanlarda kimlik tanılamada kullanılan kriminal testler üzerindeki teknoloji odaklı araştırmalar meyvelerini vermeye başladı. Bunun en son örneğini ArroGen şirketi tarafından geliştirilen Fingerpint Molecular Identification (FMID) sistemi oluşturuyor. Bu sistem parmak izinde bulunan mikron altı ölçekteki parçacıklardan yola çıkarak kişinin cinsiyetini, uyuşturucu ya da sigara kullanıp kullanmadığını, ateşli silahla ateş edip etmediğini tespit edebiliyor. Daha da önemlisi bu test sayesinde 1 yıldan daha eski parmakizlerinden bile bu bilgilere ulaşmak mümkün.

gn

Bu teknoloji bu işlemleri State-of-the-art kütle spektrometresi teknolojisi ile birlikte ArroGen yüzey mühendisliği silika esaslı SupraNano FMID parçacıkları kullanarak gerçekleştiriyor.

Adli süreçteki potansiyel şüphelileri ortadan kaldırmak ve bir suçun failini tanımlamak için araştırmacılara tartışmasız katkı sağlayıp, alınan verimin artmasını sağlayan bu teknoloji zaman ve para tasarrufu da sağlıyor.

Bu sistem aynı zamanda bireyin moleküler profilini 48 saat gibi kısa bir süre içerisinde belirleyebiliyor.

Bu işlemlerde kişilerin özel tanımlamalarına olanak veren özel metabolitlere ve biyobelirteçlere uygun setler tasarlanmakta. Bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi için FMID referanslarına ve açıklayıcı pdf dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Makaleyi sesli dinleyin

Submit a Comment