Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bunama (Demans) Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak ‘Akıllı Kıyafet’ Geliştirildi

Bunama (Demans) Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak ‘Akıllı Kıyafet’ Geliştirildi
Derya Öztürk

Xenomo tarafından geliştirilen akıllı pijamalar, üzerinde bulunan sensörler sayesinde bunama (demans) hastalarının hareketlerini otomatik olarak kontrol edebiliyor. Bu teknolojiyle, demans hastalarının odalarında kapalı kalması ya da daima gözetim altında tutulması sorununun çözülebilmesi hedefleniyor.

Akıllı kumaş şirketi Xenomo, bu teknolojiyi hayatımıza entegre etmek için yaptığı çalışmalarını tıbbi alanlarda da gerçekleştiriyor. Yeni geliştirdiği akıllı pijamalar ile hastanedeki demans hastalarının hayat kalitesini arttırmayı hedefliyor.

Hastanın hareketini ölçmek için kullanılan sensörler, pijamanın alt kısmında bulunuyor. Bu sensörler sayesinde doktorlar hasta hareket etmeye başladığı anda bunu görebiliyorlar. Pijamanın üst kısmında bulunan sensörler ise hastanın nefes alışverişi gibi vital bulgularının ölçülebilmesini sağlıyor. Ayrıca eğer hastanın kalp sağlığıyla ilgili bir problem varsa bu sensörlere EKG cihazıyla bağlantı kurabilen bir çift port da eklenebiliyor.

Bu teknolojinin getirdiği en önemli yeniliklerden bir tanesi, cilt ile iletkenliği sağlayabilmek için herhangi bir jel veya sıvı teması gerektirmiyor olması. Daha da önemlisi, bu kıyafetler 100’den fazla kez yıkanabiliyor ve böylece uzun süre kullanıma uygun bir hale gelebiliyor.

Kaynak: Engadget

Submit a Comment