Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Canlı Kas Hücrelerine Sahip Robot Parmak Üretildi

Canlı Kas Hücrelerine Sahip Robot Parmak Üretildi
Özge Uçar

İnsanlar ve makineler arasındaki sınır giderek kayboluyor. Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, mekanik parçaların canlı dokular ile uyum içinde çalıştığı “biyohibrid parmak” üretmeyi başardı.

Ünlü tarihçi Yuval Noah Harari, dünya genelinde ses getiren kitabı Homo Deus’ta “200 yıl içinde insanlar organizma-makine birleşimi bir tür sayborg haline gelecek” diyor. İnsan-makine arayüzlerinin oluşturulmasında yaşanan zorluklar göz önüne alındığında, kimi uzmanlar 100 bin yıldır varlığını sürdürmeyi başarmış modern insan (homo sapiens)’in sadece 2 yüzyıl içinde yeryüzünden silineceği ihtimaline kuşku ile yaklaşmakta. Ancak, bilim dünyası her geçen gün bizi Harari’nin tasvir ettiği distopyaya sürükler nitelikte yenilikler ortaya koymaya devam ediyor. Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü’nden bilim insanları, sayborg teknolojisinde heyecan verici bir yeniliğe imza attı. Araştırmacılar, canlı doku ve mekanik parçaları birleştirerek fütüristik bir “robot parmak” üretti. Canlı robot, 1 haftadan uzun süre işlevsel kalmayı başardı.

Nasıl Geliştirildi?

Bilim insanları, önce reçine kullanılarak 3D baskı ile oluşturulmuş bir robot iskeleti üretti. Daha sonra, kurdukları bu iskelet ile kas hücrelerinin öncüsü kabul edilen ve gerektiğinde farklı tip kas hücrelerine evrilebilme özelliği taşıyan miyoblast hücrelerini birleştirdi. Canlı hücrelerin büyümesine imkan tanıyacak şekilde tasarlanmış reçine iskelet, aynı zamanda üzerinde taşıdığı elektrotlar vasıtasıyla kasın uyarılmasına imkan tanıyor.

İlaç Endüstrisinde Kullanılabilir

Gelecekte, tasarlanan bu canlı robotu prototip alarak geliştirilecek daha kompleks sayborg teknolojileri sayesinde; el, kol ve vücudun diğer uzuvlarının fonksiyonlarını gerçekleştirebilen biyohibridler üretilmesi bekleniyor. Ayrıca, bu yeni teknoloji, mevcut insan fizyolojisini simüle eder duruma gelirse (organ üzerinde çip yöntemine benzer şekilde) ilaç araştırmaları sırasında hayvan ve insan deneklere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment