Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocuklar UnMonsters ile Hastane Korkularını Yenecek

Çocuklar UnMonsters ile Hastane Korkularını Yenecek
Kubilay Han Uluerim

Tampa, Florida’da bulunan St. Joseph’s Children’s Hospital çocuk hastaların hastane korkularını yenmelerine yardım etmek için UnMonsters adında mobil uygulama şeklinde bir oyun kullanmaya başladı.

Hastane yetkilileri ve interaktif tasarım firması Haneke Design tarafından geliştirilen UnMonsters hastaların bulması ve yakalaması için 4 farklı canavara sahip. St. Joseph’s için özellikle geliştirilen UnMonsters oyunu hastanede geçiyor ve laboratuvar, röntgen, bekleme odası gibi mekânların sanal versiyonlarını içeriyor.

Oyun tabii ki sadece canavarlarla ilgili değil. Zira oyuncular aynı zamanda sağlık eğitimi de alıyorlar. Örneğin oyunun her aşamasından sonra oyuncuya “bir gün içinde çocuklar belirli yiyeceklerden ne kadar yemeli?” gibi sorular soruluyor. Ek olarak yetkililer oyuna uzun vadede multiplayer özelliği ekleneceğini ve birçok hasta çocuğun aynı anda oynayabileceğini belirtiyorlar. Temel fikir ise düşündüğünüzün aksine çocukların aklını doktorlardan uzaklaştırıp yerine canavarlar koymak değil, hastanelerin dışarıdaki dünyadan farklı olmadığını göstermek.

“Bazen korkularımızı yenmenin en iyi yolu bir şeyleri farklı şekilde görmektir. UnMonsters’ın çocuklara ve ebeveynlere hastaneye gitme konusunda farklı bir bakış açısı kazandıracağını umuyoruz; çünkü korktuğumuz şeyleri anlarsak aslında canavarların çok da kötü olmadığını göreceğiz.” 

– St. Joseph’s Children’s Hospital Başkanı Kimberly Guy

 

Kaynak:

Submit a Comment