Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Birleşik Krallık Çölyakla Mücadele İçin Dijital Aygıtlara Başvurdu

Birleşik Krallık Çölyakla Mücadele İçin Dijital Aygıtlara Başvurdu
Kubilay Han Uluerim

Bilindiği gibi çölyak hastalığı gluten tüketimi sonrasında bağışıklık sisteminin ince bağırsağa hasar vermesine neden olan ve şimdilik çaresi bulunmayan bir hastalık. Bu hastalıktan korunmanın tek yolu ise gluten tüketiminden uzak sıkı bir diyet uygulamak. Zira eğer gerekli ilgi gösterilmezse bu hastalık ilerleyen aşamalarda osteoporoz, kısırlık ve ince bağırsak kanserine yol açabiliyor.

Bu konuda çalışmalar yürütülen Birleşik Krallık’ta ilk çevrimiçi çölyak hastalığı değerlendirmesi yakın bir zamanda 50.000’den fazla kişinin internette semptom araması neticesinde tamamlandı.

Coeliac UK derneği tarafından geliştirilen çevrimiçi değerlendirme aygıtı geçtiğimiz yıl Caroline Quentin tarafından devreye sokulmuştu. Bu değerlendirme derneğin “Is it coeliac disease?” adlı kampanyası boyunca yapılan en önemli girişimlerden birisi. Temel amacı ise çölyak hastalığının teşhisini hızlandırmak. Resmi açıklamaya göre şimdilik çölyak hastalığı teşhisi konulması için semptomların ilk görüldüğü tarihten itibaren yaklaşık 13 yıl geçmesi gerekiyor. Değerlendirme tamamlandığında kişilere e-posta yoluyla potansiyel olarak çölyak ile bağlantılı olabilecek semptomların sonuçları gönderiliyor. İnsanları tıbbi yardım almaya teşvik eden bu değerlendirme National Institute for Health and Care Excellence’ın rehberliği çerçevesinde yapılıyor.

Ek olarak değerlendirmenin devreye girmesinden sonra katılımcıların %87’sine aile hekimlerine giderek kan testi yapmaları tavsiye edilmiş.Yapılan bu test henüz çölyak teşhisi konulmamış hastalarda antikor arıyor ve bu sırada hastalar sürekli bilgi veriliyor. Belirtilene göre Birleşik Krallık’ta çölyak teşhisi konulmamış yaklaşık yarım milyon insan bulunuyor.

“Bu kadar fazla kişinin şimdiden değerlendirmeye girdiğine çok memnunuz. Lakin geriye kalan yarım milyon insanı bulmak için uzun bir yolumuz var. Bu yüzden herkesi çevrimiçi değerlendirme aygıtımızı kullanarak semptomlarının çölyakla alakalı olup olmadıklarını öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Doktorunuza gidin ve kan tahlili yaptırın ama tahlil yapılana kadar gluten yemeyi bırakmayın. Aksi taktirde tahlilleriniz yanlış sonuç verebilir.”

– Coeliac UK CEO’su Sarah Sleet

 

Kaynak:

 

Submit a Comment