Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Artık Tamamen Hayatımızda

Dijital Sağlık Artık Tamamen Hayatımızda
Nihal Yormaz

İngiltere’de yapılan bir anket; insanların, doktorlarından randevu alarak rahatsızlıklarıyla ilgili teşhis konulmasını beklemektense, sahip oldukları semptomlardan yola çıkarak kendi kendilerine teşhis koymayı tercih ettiklerini gösterdi. Anket sonuçlarına göre; İngiliz halkının %21,8’i semptomlarını değerlendirerek web kanalıyla teşhis koymayı tercih ediyor. Doktorlarından randevu alamayanların oranı %11 iken yeterince çabuk randevu alamadıkları için online seçeneklere yönelenlerin oranı ise %10,8. Yayınlanan anket raporu ayrıca, internetin artık insanların kendilerini iyi hissetmemeye başladıkları anda tavsiye almak için uğradıkları ilk yer olduğunu da ortaya koyuyor. Bu durum, 65 yaş altı tüm yaş grupları için de geçerli.

61 milyonluk İngiliz nüfusunun yaptıkları internet aramalarından elde edilen verilerin analizi, insanların önde gelen 160 sağlık sorunu ile ilgili internette araştırma yaptığını ortaya koyuyor. Ayrıca son 12 ay içinde kendi kendine tanı koyma eğiliminde olanların oranı da %19’un üzerinde. (Her ay ortalama 848.000 arama) Anketin sonuçları, İngiltere’de önde gelen endişeler arasında bel ağrısı, ishal ve depresyonun ilk 10 içinde yer aldığını ve yapılan en yaygın aramaların da dolayısıyla bu konularla ilgili olduğunu ortaya koyuyor.

Veri analizi şunu da ortaya koyuyor ki; Liverpool, Google’da sağlıkla ilgili en fazla arama yapan kent ve burada yaşayanların yaptıkları aramalar da büyük bir çoğunlukla bel ağrısı ve depresyon ile ilgili. Essex’te yaşayan insanlar ise büyük oranda Google’ı üreme sağlığı ile ilgili araştırma yapmak için kullanıyorlar. Bulgular, insanların artık kendi sağlıklarını yönetmek için teknolojiyi ne ölçüde kullandıklarını ortaya koyması açısından da oldukça önem taşıyor.

İnternette yapılan sağlık aramalarının artmasının yanı sıra, halkın % 58’i şu anda aktif olarak günlük bazda sağlık durumlarını yönetmek için teknolojiyi kullanıyorken, %22’si egzersiz ve spor aktivitelerini takip etmek, %15’i kalori hesabı yapmak ve %12’si de uyku kalitelerini ölçmek için akıllı cihazları kullanıyor. Bu da gösteriyor ki, insanlarda artık genel itibariyle kendi sağlık durumlarını yönetmek için teknolojinin nimetlerini kullanma eğilimi var. Çünkü bu teknolojiler sayesinde insanlar hem kendilerini daha güvende hissediyor hem de sağlık açısından çok daha özenli bir yaşam tarzı benimsiyorlar. İşte bu nedenle de dijital sağlık alanındaki gelişmeler bu derece hızla devam ediyor.

Submit a Comment