Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünyanın En Tehlikeli Süper Bakterisini Yok Edebilen Antibiyotik Üretildi

Derya Öztürk

ABD’li bilim insanları, dünyanın en tehlikeli süper bakterisini yok edebilecek yeni bir ultra güçlü antibiyotik geliştirdiklerini açıkladılar. PNAS’ta yayımlanan makaleye göre; araştırmacılar, vankomisine direnç kazanan süper bakteriye karşı daha güçlü bir şekilde savaşabilmesi için vankomisini yeniden tasarladılar.

Antibiyotiğin yeni versiyonunun, eski ilaçtan bin kat daha etkili olması bekleniyor. Yeni vankomisin, bakteriye 3 farklı yolla saldırıyor ve böylece bakterinin karşılık verebilme ihtimalini oldukça düşürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından insan sağlığı için en büyük tehditlerden biri olarak kabul edilen ve vankomisine dirençli enterokok (VRE) adı verilen süper bakteri, tehlikeli yaralara ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına sebep olabiliyor.

Scrips Araştırma Enstitüsü’nden bir takım, bu süper bakteriye karşı etkisini kaybeden vankomisini revize ederek eski gücüne kavuşturma düşüncesiyle çalışmalarına başladılar. Eski ilacın moleküler yapısında, hücrelere zarar veren bakterilere saldırıyı daha güçlü hale getirmek için bazı stratejik değişiklikler yaptılar.

Araştırmacılar molekülde öncelikle mevcut vankomisin direncinin üstesinden gelebilecek bir değişiklik yaptılar. Daha sonra molekül içerisine bakteriyi öldürebilecek iki yöntem daha eklediler. Böylece antibiyotik bakteriyi öldürebilecek 3 farklı mekanizmaya sahip oldu.

Modifiye edilen antibiyotik, laboratuvardaki VRE numunelerini öldürmeyi başardı ve bakteriye 50 tur maruz bırakıldıktan sonra dahi gücünü neredeyse bütünüyle koruyabildi.

Araştırmacılar, doktorların ortaya çıkacak yeni bir direnç korkusu olmadan bu antibiyotiği rahatlıkla kullanabileceklerini söylüyorlar. Takımın lideri Dr. Dale Boger, “Organizmalar, üç bağımsız eylem mekanizmasına karşı bir yol bulmak için aynı anda çalışamazlar. Bunlardan birine çözüm bulsalar dahi organizmalar diğer ikisi tarafından öldürülecektir” diyor.

Kaynak:

http://www.bbc.com/news/health-40091179

Comments

  1. Tebrikler.Vankomisin biliyoruz ki metisilin dirençli stafilococuslara etkiliydi .Şimdi gelelim soruya;yeni versiyon güçlendirilmiş Vankomisin in metisilin dirençli staflara etkisi nasıldır?

Submit a Comment