Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Elektronik Sağlık Kaydı Gizliliği ve İhlali

Elektronik Sağlık Kaydı Gizliliği ve İhlali
Buğrahan Ceylan

Hasta sağlık kayıtlarının kağıt üzerinde yapıldığı günler hızla geride kalmakta. Teknoloji sayesinde artık pek çok hastane elektronik sağlık kayıt sistemine geçiş yapmakta ve bu gelişim sayesinde milyonlarca elektronik sağlık kaydı çok hızlı bir şekilde her yere taşınabilmekte. Bu da zamandan tasarrufu dolayısıyla da maliyetlerin düşmesine büyük etkide bulunmaktadır.

Bu sistemin avantajlarından daha önce çok bahsedildi ama bu demek değil ki bazı dezavantajları da olmasın; güvenlik ihlalleri. Advocate Health’in bildirdiğine göre yakın zamanda ikinci en büyük HIPAA kuralları ihlali yaşandı. Advocate Health System‘e göre, Temmuz ayında Advocate Medical Group’a ait bir hastanede elektronik sağlık kayıtları hırsızlığı yaşandı.

 Security concept: Lock on digital screen

HIPAA, Health Insurance Portability and Accountability Act. internet uygulamaları ya da elektronik sistemler vasıtasıyla,hastaların sağlık bilgilerini aktaran organizasyonların yerine getirmesi gereken kurallar bütünüdür. Kısacası hastaların tüm sağlık bilgilerinin güvende olmasını sağlamaktadır ve bu aslında oldukça geniştir.

Advocate Health’in bu raporuna göre yaşanan hırsızlık durumu, hastaneye daha önce gelmiş olan yaklaşık 4 milyon hastanın sosyal güvenlik numaralarının ve tüm sağlık işlemleri bilgilerinin açığa çıktığı anlamına gelmektedir.  Bu da, hastaların isimleri, adresleri, doğum tarihleri, klinik bilgileri hatta hangi sağlık uzmanları ile gürüştükleri, hastalara yapılan teşhisler, sağlık sigortaları ve kayıt numaraları gibi pek çok kişisel bilginin ortaya çıkmış olması demektir.

Bu olay, Department of Health&Human Services‘e  (HHS) göre, 2011 yılında TRICARE Management Activity güvenlik ihlalinden sonraki en büyük ikinci olay olarak gösterilmektedir. Bir öncekinde yaklaşık 5 milyon kişinin bilgileri çalınmıştı.

Gizlilik insanların hayatındaki en önemli unsurlardan bir tanesidir. Fakat özellikle sağlık alanında gizlilik dendiği zaman, durum çok daha hassaslaşmaktadır. Ne kadar paylaşımcı olursa olsun, çoğu insanın tamamıyla anlatmak istemeyeceği bazı konular vardır. Bu konulara örnek vermem gerekirse; birincisi maddi olanakları ve mal varlığı, ikincisi ise sağlık durumudur ki bu çok doğaldır. Depresyonda olan bir genç kız, arkadaş ortamında farklı bakışları üzerine çekmemek için psikolojik destek almamayı seçiyorsa ya da cinsel hayatlarındaki problemler yüzünden evliliği yıkılacak düzeye gelen insanlar, sırf ortaya çıkar diye bir doktora gözükmüyorsa, gizliliğe olan saygı ve hassasiyet konusunda herkese bazı görevler düşmektedir.

Özellikle mobil teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızda daha fazla yer etmesi ile birlikte bu tür problemlerin ileride daha fazla ortaya çıkabileceği söylenebilir.

Teknoloji ve iletişimin hayatımıza kattıkları ya da bizden götürdükleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sırf içinde bulunduğu sağlık durumu ortaya çıktığı için ya da gizli kalması gerekenler, gizli kalamadığı için yaşanan problemlere hiç şahit oldunuz mu? Sizce bu konuda sağlık görevlilerine düşen sorumluluklar nelerdir?

 

Submit a Comment