Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Samsung Galaxy Gear ve Sağlık Alanındaki Geleceği

Yeni Samsung Galaxy Gear ve Sağlık Alanındaki Geleceği
Buğrahan Ceylan

Pek çok mobil teknoloji takipçisinin merakla beklediği Unpacked 2013 4 Eylül’de gerçekleştirildi. Bu etkinlikte tabii ki en çok beklenen ürünler Samsung’un yeni teknoloji ürünleri idi. Nitekim özellikle Galaxy serisine ait olan “phablet” cep telefonu NOTE III’ü tanıtan Samsung aynı zamanda yeni bir ürününü daha tanıttı: Samsung Galaxy Gear.

Bir akıllı saat olan Galaxy Gear, uzun zamandır beklenilen ve duyurulması beklenilen giyilebilir teknoloji ürünlerinden bir tanesiydi. Aslında daha doğru bir ifadeyle akıllı saatlerin kullanıcıya sunulması uzun bir süredir bekleniyordu fakat bu duyurunun Apple’dan önce Samsung’tan gelmesi beni bir parça şaşırttı. Nitekim uzun bir süredir Apple’ın piyasaya süreceği akıllı saat iWatch için pek çok dedikodu ve tartışma sanal ortamda dolaşmaktaydı ve böyle bir ürünün iş dünyasında özellikle sağlık sektöründe nasıl kullanılabileceği tartışılan konuların başında gelmekteydi.

İlk önce izleyemeyen ya da duymuş olmasına rağmen henüz detaylı inceleyememiş okuyucularımız için Samsung Galaxy Gear’ın tanıtım anı videosunu paylaşmak istiyorum:

http://youtu.be/TKiG10br5h0?t=1s
Galaxy Gear’ın yapabileceklerinden bahsetmeden önce kısaca cihazı tanımakta da fayda var;

Samsung Galaxy Gear

  • 1.63 inç Super AMOLED dokunmatik 320X320 piksel ekran
  • 4 GB dahili hafıza
  • 1.9 Megapiksel kamera
  • 720p HD video kayıt
  • ÖZel uygulamalar yükleyebilme
  • Pedometer özelliği
  • Dahili mikrofon ve hoparlör ile görüşme yapabilme
  • 800 MHz işlemci

Dilerseniz ShiftDele.Net tarafından yapılan aşağıdaki incelemeyi de izlemek isteyebilirsiniz.


Samsung Galaxy Gear aslında akıllı saat ürün kategorisindeki “ilk” ürün değil. Daha önce Sony’nin üretmiş olduğu SmartWatch uzun bir süredir piyasada bulunmaktaydı. Buna rağmen tüketiciye kendi ürününü yeteri kadar benimsetmeyi başaramayan Sony, Samsung’un hızlı davranmasıyla birlikte çoğu kişinin aklında daha da geri plana atılmış oldu.

Samsung Galaxy Gear, henüz bu tarz giyilebilir teknoloji cihazlarının ilk ürünlerinden olsa da pek çok kişiyi oldukça heyecanlandırdı.  Özellikle konumuz olan sağlık sektörüne olabilecek katkıları pek çok yazılım geliştiricisini planlar yapmaya yönlendirdi bile. Galaxy Gear, fabrika çıkışlı olarak zaten sağlık ve fitness mobil uygulamalarıyla beraber gelmekte. MyFitnessPal, RunKeeper ve daha pek çok uygulamaya sahip olan Gear, aynı zamanda bir pedometer yani adımölçere de sahip. Günümüzde fitness ve sağlık alanında diğer giyilebilir ürünlere bakıldığında özellikle Nike’ın Fuelband ya da Fitbit Flex gibi ürünlerine, oldukça popüler olmaya başladıkları gözlemlenebilmektedir.  Belki de akıllı saatler bu teknolojilerin bir sonraki adımı haline gelebilir.

Samsung Galaxy Gear’ın yapabildikleri arasında, hava durumu, mesajlaşma, müzik dinleme ve kamera özelliği gibi fonksiyonları mevcut. Fakat böyle bir ürünün asıl geliştirilmesindeki amaç; kullanılan mobil cihaz sayısını bir şekilde azaltmak ve tek bir cihaz üzerinden kontrol sağlayabilmektir. Nitekim zamanında Apple, iPhone akıllı cihazları ile pek çok farklı cihazı (saat, MP3 çalar, kamera, oyun vs) tek bir cihaz içine sığdırmayı başarmıştı ve diğer tüm firmaların izinden gitmesine sebep olmuştu. Apple’ın gerçekleştirdiği bu ilkler ile sağlık sektörüne olan faydalarını okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Fakat gerçek şu ki böyle bir ürün, yalnızca bildirimleri göstermek ve arama yapmakla kalmamalı kesinlikle artık hayatımızdaki yerleri ve sayıları gittikçe artan mobil cihazları da birbirine senkronize edebilmeli ve hatta yerlerine geçebilmelidir.

Samsung’un Galaxy Gear’ının bir dezavantajlı yönü ise her cihazla uyumlu çalışamaması şimdilik yalnızca Galaxy Note III ve Samsung Galaxy S4 ile uyumlu çalışan cihaz, diğer platformlar ile uyumlu olmayacak. Yani Apple kullanıcıları benzer bir teknolojiye geçmek için Apple’ın benzer bir ürün geliştirmesini beklemek zorunda kalacak.

Mobil uygulama geliştiricilerinin ise şimdiden kollarını sıvadığını söylemek lazım, nitekim Google’ın müthiş ürünü Glass için çok da fazla bir zaman geçmeden yaratıcı uygulamalar yapan yazılımcılar Galaxy Gear için de çalışmalara başlamış durumda.

Google Glass ve sağlık sektöründeki yeri hakkında merak ettikleriniz var ise buraya tıklayabilirsiniz.

Zaten hayatımızda uzun bir süredir olmazsa olmazlardan biri olmuş akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan sonra son zamanlarda ortaya çıkan Google Glass ve Samsung Galaxy Gear gibi teknoloji ürünleri aslında sağlık sektörünü bir kaç adım daha öteye taşımak isteyenlere şunu söylüyor: Devir; mobil ve dijital sağlık devridir. Bu gelişmeleri göremeyenler ve hazırlanmayanları ise gelecekte büyük zorluklar bekliyor olacaktır.

Peki siz, Samsung’un bu yeni ürünü Galaxy Gear hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce giyilebilir teknolojinin bu son üyesi sağlık sektöründe ne gibi yenilikler ve kullanımlar getirebilir? Fikirlerinizi öğrenmekten mutluluk duyarız.

 

 

 

Submit a Comment