Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Antibiyotik

Antibiyotik Geliştirmek için “CRISPR” Kullanıldı

15 January 2019 14:07 |

Antibiyotik direncine karşı çözüm arayan araştırmacılar, bugüne kadar kullanılan yöntemlerden  uzaklaşıp farklı bir yaklaşım olarak CRISPR teknolojisi ile antibiyotik geliştirmeyi hedefliyor.

Mikroorganizmalar, günümüzde var olan birçok antibiyotiğin etkisine karşı direnç geliştirdiği için onlarla savaşmak gün geçtikçe daha zor bir … Read More

Bu ‘Mikromotorlar’ İlacınızı Güvenle Almanız İçin Midenizin Kimyasını Değiştiriyor

16 August 2017 17:41 |

Bazı ilaçların mide asidi tarafından zarar görmesini engellemek üzere mikromotorlar geliştirildi. Üstelik bu biyolojik olarak parçalanabilir moleküler motorlar, mide asidinin kendisini yakıt olarak kullanıyor.

Diyabetiklerin insülinlerini oral yolla alamamasının bir nedeni vardır: Mide asidi, onları veya … Read More

Yanlış Reçeteler ve Gereksiz İlaç Kullanımına Dijital Teknoloji Engeli

11 January 2017 23:15 |

Akıllı reçete platformu hizmeti veren dijital sağlık şirketi PRX Control Solutions, yakın zamanda çıkardığı web tabanlı bir uygulama sayesinde hastaların ilaçlar hakkında bilgilenmesini sağlıyor.

MatchMyRx adlı uygulama; bireylerin hastalıkları ve ilaçlarını eşleştiriyor, yanlış ilaç yazıldıysa uyarıyor ve alan dışı kullanım hakkında bilgi … Read More

İskoçya’dan Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Önüne Geçmek İçin Dijital Adım

19 August 2016 16:36 |

Sağlık sektörü çalışanlarının antibiyotik direncinin önüne geçmesine yardım edecek devrimsel bir uygulama İskoçya’da hizmete sunuldu.

Antimicrobial Companion adlı uygulama pratisyenlerin klinik rehberliğe erişmesine olanak sağlıyor ve antibiyotik için reçete yazma kararı verirken doğru yönlendirmelerle destek oluyor. Bunları yapmak içinse şu özelliklerden faydalanıyor:

Antibiyotiğe Dirençli Süper Böceklere Karşı Yeni Bir Terapi Geliştiriliyor

08 August 2016 11:32 |

“Süper böcekler” ile ilgili endişelerin son zamanda oldukça artması nedeniyle pek çok bilim adamı enfeksiyonların önüne geçmek için daha iyi çözümler aramaya koyuldu. Geçtiğimiz hafta PLOS ONE dergisinde yayımlanan bir çalışma, bir grup araştırmacının bu konuda başarılı olduğunu iddia ediyor.

Araştırma, hastanedeki hastalar ve yaşlılar … Read More

Online Doktor Randevuları Aşırı Antibiyotik Kullanımını Tetikliyor mu?

23 November 2012 16:58 |

Dünyanın en prestijli tıp dergilerinden JAMA’da, içinde bulunduğumuz  Kasım Ayı’nda yayınlanan bir araştırmaya göre, online randevu yoluyla doktoruyla iletişime geçen hastaların reçetelerine antibiyotik yazılma olasılığının daha yüksek olabileceği görülmektedir.

Araştırmanın orijinalini buradan paylaşabilir ya da indirebilirsiniz.

JAMA Internal … Read More