Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İskoçya’dan Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Önüne Geçmek İçin Dijital Adım

İskoçya’dan Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Önüne Geçmek İçin Dijital Adım
Kubilay Han Uluerim

Sağlık sektörü çalışanlarının antibiyotik direncinin önüne geçmesine yardım edecek devrimsel bir uygulama İskoçya’da hizmete sunuldu.

Antimicrobial Companion adlı uygulama pratisyenlerin klinik rehberliğe erişmesine olanak sağlıyor ve antibiyotik için reçete yazma kararı verirken doğru yönlendirmelerle destek oluyor. Bunları yapmak içinse şu özelliklerden faydalanıyor:

  • Önemli antibiyotik ilaçlar için doz hesaplayıcısı
  • Kişiselleştirilebilir reçete rehberi
  • Yaşlılarda idrar yolu enfeksiyonunu kontrol etmeyi kolaylaştıran bir karar alma mekanizması
  • Sağlık kurulunun veri toplamasına yardım eden denetleme aygıtı

alp

Antibiyotik kullanımı hakkında ilerleme kaydedilse ve gereksiz reçete yazımı azaltılsa bile İskoç hükümeti tarafından desteklenen bu uygulama doktorların kullanması için yardımcı bir aygıt olarak her an hazır bulunuyor. Uygulamanın Healthcare Improvement Scotland ve NHS Education for Scotland (NES) bünyesindeki Scottish Antimicrobial Prescribing Group (SAPG) tarafından geliştirildiği de açıklanan bilgiler arasında.

“Antibiyotik kulalnımı tıpta zarara giden israf kavramıyla özdeşleşmiştir. Antibiyotik reçetelerinin yazılma kararının iyi verilmesini sağlayacak önemli faktörlerden biri de iş yerinde pratik rehberliğe kolay ulaşılmasıdır. Bu uygulama meşgul doktorlarımızın doğru ve güvenli kararı almalarını sağlıyor. Dahası uygulama içindeki denetim aygıtı sayesinde verilen kararların değerlendirilmesi tedaviyi olumlu etkiliyor.”

– SAPG Başkanı Prof. Dilip Nathwani

Submit a Comment