Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Evde Yapacağınız Genetik Test ile Kansere Yakalanma Riskinizi Öğrenin

Evde Yapacağınız Genetik Test ile Kansere Yakalanma Riskinizi Öğrenin
Özge Uçar

23andMe’nin geliştirdiği kanser yatkınlığını ölçen genetik test kiti, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’den onay aldı. Reçetesiz satılan kit sayesinde, evde yapacağınız basit bir testle kanser riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenebileceksiniz.

Kişisel genetik test pazarı her yıl büyüyor. Pazarın iddialı oyuncularından 23andMe’nin geliştirdiği kanser yatkınlığını ölçen genetik test kiti geçtiğimiz günlerde FDA’den onay aldı. 23andMe’nin sunduğu genetik test hizmeti, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay alan bu alandaki ilk test olma özelliğini taşıyor.

Genetik Testlerin Uygulama Amacı Nedir?

Genetik testler, DNA analizi yoluyla bir insanın kalıtsal bir hastalığı bulunup bulunmadığını ya da bir hastalığa yakalanmaya yatkın olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Sizden alınan DNA örneği gelişmiş DNA dizileme yöntemleriyle analiz edilir ve genom haritanız çıkartılır. Bu adımdan sonra, literatür bilgisi devreye girer: Daha önce yapılan araştırmalarda bazı hastalıklar, spesifik olarak bazı genlerle eşleştirilmiştir. Örneğin DNA’sında BRCA1 ve BRCA2 genlerini taşıyan insanların meme, yumurtalık ve prostat kanserine daha yatkın olduğu görülmüştür. Genom haritanız çıkartıldıktan sonra bu genleri taşıyıp taşımadığınıza bakarak, ileride yakalanma riskiniz bulunan hastalıklar belirlenir. Siz de hangi hastalıklara yakalanabileceğiniz konusunda ön bilgi sahibi olduktan sonra, beslenme ve yaşam rutininizde bazı değişikliklere giderek erken önlemler alabilirsiniz

23andMe Nasıl Hizmet Veriyor?

Genetik testlerin evde yapılmasına imkan tanıyan kitler geliştiren 23andMe, kurulduğu günden bu yana 5 milyondan fazla kişinin genom haritasını çıkardı. Eğer DNA analizi yaptırmak istiyorsanız, şirket adresinize bir kit gönderiyor. Kitin içerisinden çıkan tüpe tükürük örneği bırakarak kullanım talimatlarına göre paketleyip 23andMe merkezine geri gönderiyorsunuz. Tükürüğünüzden DNA verilerinize ulaşan bilim insanları hangi hastalıklara yatkın olduğunuzdan, hangi ırka mensup olduğunuza varan geniş bir rapor hazırlıyor. 6 hafta içerisinde, size kit ile beraber gönderilmiş barkod numarasını girerek rapora erişebiliyorsunuz.

Kaynak: American Council on Science and Health , 23andMe

 

Submit a Comment