Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Taşıyan DNA Nanorobotlar Kanser Tedavisinde Kullanılacak

İlaç Taşıyan DNA Nanorobotlar Kanser Tedavisinde Kullanılacak
Özge Uçar

İnsanlık kanserle verdiği mücadelede artık daha kuvvetli bir silaha sahip: Dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanları, yürüttükleri ortak çalışmada tümörlere saldırarak kanseri tedavi eden nanorobotlar geliştirdi.

Türkiye’de her yıl 163 bin kişiye kanser teşhisi konuyor. Ülkemizdeki toplam kanser hastası sayısı ise 1 milyondan fazla. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada milyonlarca insanın yaşamını tehdit eden kanser hastalığını tedavi etmek için geliştirilen yeni bir yöntem tüm dünyada heyecan yarattı.

Bugüne kadar kanser tedavisinde yaşanan en büyük sorun, tümör dokusunu yok etmek için üretilmiş ilaçların vücudun diğer kısımları üzerinde de yıkıcı etkilere yol açmasıydı. Arizona Devlet Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisinin ortak yürüttüğü çalışmada geliştirdiği DNA nanorobotlar, kanserli hücreleri yok etmek için taşıdıkları son derece toksik maddeleri vücudun diğer dokularına zarar vermeden doğru zamanda hedeflenen bölgeye iletebiliyor.

Bu yeni ilaç taşıyıcı sistemin çalışıp çalışmadığını test etmek isteyen bilim insanları ekibi, geliştirilen nanorobotları farelere enjekte etti. Deney sonunda enjekte edilen ilaçların etkili bir şekilde tümörleri hedeflediği, büyümelerini durdurduğu, hatta tümörlü hücreleri öldürdüğünü tespit ettiler.

Nanorobotlar henüz insanlarda kullanım için yeteri kadar güvenli değil. Fakat yöntemin fare ve domuzlar üzerinde yapılan deneylerde işe yaradığının görülmesi gelecekte kanser tedavisinde kullanılması açısından büyük bir umut vadediyor.

Kaynak: Inverse

Submit a Comment