Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Teknoloji Yarışında Xiaomi, Dünya İkincisi

Giyilebilir Teknoloji Yarışında Xiaomi, Dünya İkincisi

| On 05, Jun 2015

Giyilebilir teknolojiler hayatımıza çok kısa bir süre önce girdiklerinden dolayı, giyilebilir ürün pazarında çeşitlilik şimdilik çok az. Araştırma şirketi IDC tarafından yayınlanan yeni rapora göre; devam eden yılın ilk çeyreğinde Xiaomi, giyilebilir cihazlar pazarında ikinci sırada yer alıyor. Zirvenin fatihi ise Fitbit. Çinli teknoloji devi Xiaomi, yavaş yavaş girmeye başladığı uluslararası pazarda düşük fiyatlı mobil cihazları sayesinde yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Xiaomi yalnızca mobil cihazlar değil, teknolojinin birçok alanında ürettiği cihazlarla da pazarda varlığını göstermeye başladı.

Rapora göre Xiaomi şirketi, Mi Bands adlı cihazıyla pazarda %24.6 oranında paya sahip. Yılın ilk çeyreğinde tam 2.8 milyon adet sevkiyat gerçekleştiren Xiaomi, listenin ikinci sırasında yerini alırken zirvenin sahibi %34.2’lik pazar payıyla Fitbit oldu. İlk çeyrekte bir önceki yıla göre satışlarını 2,2 milyon artırarak 3,9 milyon adet sevkiyat gerçekleştiren Fitbit’i sırasıyla Garmin, Samsung ve Jawbone takip ediyor.

Giyilebilir-cihaz-akilli-saat-istatistik-IDC

Bildiğiniz üzere Xiaomi Mibands, 2014’ün ilk çeyreğinde piyasada olmayan bir üründü. Fakat buna rağmen tam bir yıl sonrasında satış grafiğinde müthiş bir yükseliş göstererek 2.8 milyon adet satış yapmasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Toplamda 11,5 milyon adet giyilebilir cihaz satışının gerçekleştiği 2015 yılının ilk çeyreğinde Fitbit ve Xiaomi, pazarın yarısından fazlasını elinde tutarak hemen artlarından gelen cihazlara da ciddi bir fark atmış durumdalar.

 

Submit a Comment