Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Geleceğe Yön Verecek 2 Yeni Dijital Sağlık Buluşu

Geleceğe Yön Verecek 2 Yeni Dijital Sağlık Buluşu
Nihal Yormaz

Yeni teknoloji her geçen gün sağlığı biraz daha dönüştüren bir hal almaya başladı. Geleneksel olmayan cihazlar yakında yeni bilimsel buluşlardan yararlanarak teknolojiye ayak uydurmaya başlayabilir. Ayrıca sağlık teknolojisi bakım maliyetlerini azaltmak ve hasta erişim, güvenlik ve hayatta kalma oranlarını da arttırabilir. Aşağıda farklı sağlık ortamlarında kabul edilen ve bazı durumlarda da sigortacılar tarafından geri ödenebilir hale gelmeye başlayan iki farklı teknolojiyi sizler için sıraladık.

1. Melanom Biopsisini Azaltan Tarayıcı

MelaFind adlı akıllı bir cihaz potansiyel benler üzerinde invaziv cilt biyopsi sayısını azaltabilen FDA onaylı kalemden biraz daha büyükçe görünümlü bir cihaz. Daha önceleri, dermatologların tuhaf görünümlü her benin melanom olma ihtimalinden emin olmak için biyopsi yapmaları gerekiyordu. Bu cihaz yakın bir gelecekte bu durumu ortadan tamamen kaldıracağına inanılıyor.

MelaFind_device

2. Ağrı Azaltmak İçin Hasta Kontrollü Nörostimülatör

Autonomic Technologies firması ATI Nörostimülatör adlı bir cihazla kronik baş ağrısı problemi yaşayan hastalara yeni çözümler sunabilmek adına bir nörostimülasyon sistemi geliştirdi. Bugüne kadar baş ve yüz çevresindeki ıstıraplı ağrılar ilaç enjekte ederek veya inhalerle oksijen vererek tedavi edilirken bu yöntem sayesinde, çene kısmına yerleştirilen bir implant yoluyla ağrıların tamamından kurtulmak mümkün olabilecek.

patient-using-remote-controller

 

 

Submit a Comment