Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Global Sağlığın 5 Yeni Vazgeçilmezi

Global Sağlığın 5 Yeni Vazgeçilmezi
Nihal Yormaz

1. Sağlık Harcamaları

OECD ülkeleri sağlık harcamalarında, son 50 yılı % 2’lik ekonomik bir büyümeyle geride bıraktı. Gelişmekte olan ekonomiler benzer sorunlarla karşı karşıya kalmaya başladı. 2022 yılı itibariyle, toplam küresel sağlık harcamalarının üçte biri gelişmekte olan ülkelerde meydana gelecek. Hatta harcanan her 100 dolardan 50’si gelişmekte olan ekonomilerden gelecek. Bu harcama seviyelerinin, tüm kamu ve özel paydaşlarım bakım ulaştırma yaklaşım yolunda önemli bir dönüşüm ile birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Özellikle de gelişmekte olan ekonomilerin, mali sürdürülebilirlik ve hasta memnuniyetinin ön planda olduğu, hasta odaklı sistematik yaklaşımlar benimsemesi ve bu yaklaşımlarla sağlık alanda iyi sonuçlar elde etmeyi amaçlamaları gerekmektedir.

Grafik 1

2. Sağlık Sektörü’nün Dijital Sağlık Yatırımı

2014 yılının ilk yarısında dijital sağlık şirketlerine dünya çapında 2,3 milyar dolarlık rekor bir harcama yapıldı. Finanse edilen altı ana tip sağlık teknolojisi ise şöyle:

 • Sigorta ödemeleri için yazılım: 211 milyon dolar
 • Dijital tıbbi cihazlar: 206 milyon dolar
 • Veri toplama ve analiz sistemleri: 196 milyon dolar
 • Tüketici sağlık ve sigorta satın alma araçları: 193 milyon dolar
 • Etkin hasta sağlık ve tedavi takibi yazılımı: 162 milyon dolar
 • Genetik bilgi edinme yazılımı: 150 milyon dolar

3. Sağlık Sektörü’nde Akıllı Telefon Kullanımı

Diyet, fiziksel aktivite, erken teşhis, tedavi uyumu, tam tıbbi kayıt ve yaşam tarzıyla ilgili davranışların yönetilmesine yönelik bulut tabanlı çözümler; artık akıllı telefon kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında. Önümüzdeki süreçte ise, akıllı telefonlar; doktor ve yüksek ya da düşük gelirli ülkeler arasında tüm sağlık çalışanları için en yararlı “tıbbi cihaz” haline gelecek. Gelecekte yalnızca takip için değil, teşhis koyma ve reçete yazma gibi konular için de kullanılacak olan akıllı telefonlar; aynı zamanda SMS mesajı yoluyla gönderilen bir testle HIV / AIDS ve tüberküloz gibi hastalıkların önlenmesinde de kullanılabilecek.

4. Gelişmekte Olan Sağlık Teknolojileri

Geçtiğimiz iki yıl, yeni geliştirilen 10 teknolojinin neredeyse yarıdan fazlası, sağlık sektörüyle ilişkili. Bunlardan en bilindik olanları ise şöyle:

 • Yeni nesil robotlar
 • Genetik mühendisliği teknikleri
 • Yapay zeka
 • Dijital genom teknolojisi
 • Giyilebilir teknolojiler
 • Mikrobiyom tedavileri

5. Sağlık Yatırımları

Halk Sağlığı Dünya Ekonomik Forumu ve Harvard School’un yayınladığı yeni rapora göre; Hindistan’da bulaşıcı olmayan hastalıklar ve zihinsel bozukluklar nedeniyle; 2012 ve 2030 yılları arasında 4.58 trilyon para kaybedilecek. Bu konuda Hindistan yalnız değil. Bu durumdan diğer, az gelişmiş ülkeler de etkilenecek. Dünya Ekonomik Forumu, bulaşıcı olmayan hastalıkların % 90 ile% 3.700 arasındaki bir oranda önlenmesi için; altı faklı müdahale önerisi geliştirdi. Bu konuda yapılacak yatırımlar, birçok diğer yatırımdan kesinlikle daha umut verici gözüküyor.

Grafik 2

 

 

Submit a Comment