Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Meme Kanserini Atlatan Kadınlara Destek İçin Mobil Uygulama

Meme Kanserini Atlatan Kadınlara Destek İçin Mobil Uygulama
Derya Öztürk

İngiltere merkezli yardım derneği Breast Cancer Care, meme kanseri tanısı ve tedavisinden sonra kadınlara yardımcı olabilmek için bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Breast Cancer App (BECCA) adı verilen uygulama, tedavileri bittikten sonra yeni hayatlarına alışmaya çalışan kadınlar için bilgi ve destek sağlıyor.

Breast Cancer Care’den David Crosby, “Desteklediğimiz kadınlar bize, meme kanseri tedavilerini tamamladıktan sonra ‘normal’ hayata dönmenin yüksek bir dağa tırmanmak kadar zorlayıcı olduğunu söylüyordu. Çoğu büyük bir rahatlama yaşayacaklarını zannederken, önlerinde uzanan yolun korkutuculuğuyla karşı karşıya kalıyorlardı. Bu durumun hastalık sürecinden daha zorlu olabildiğini söylüyorlardı” diyor.

Bu deneyimlerinden yola çıkarak Breast Cancer Care; tedavisini tamamlayan kadınlara, başlıklar altında özelleştirilmiş yardımlar sunan bir uygulama geliştirdi. Sağlık profesyonelleri ve meme kanseriyle yaşayan kadınların desteğiyle yaratılan BECCA, 1100’den fazla kadın üzerinde test edildi.

Kadınlar uygulamada yer alan egzersiz, diyet, hobi ve mental huzur gibi konu başlıklarına ayrılmış kategorilere girip orada yer alan önerileri okuyabiliyor ya da kendileri öneri yazabiliyorlar. Beğendikleri önerileri favorilere ekleyerek onlara yeniden göz atma imkanları da oluyor.

BECCA, meme kanserini atlatan kadınların daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayata sahip olmak için gösterdikleri çabada yalnız olmadıklarını hissetmeleri için oldukça yararlı bir uygulama olacak gibi görünüyor.

http://digitalhealthage.com/charity-launches-app-to-help-women-after-breast-cancer/

Submit a Comment