Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Genomics’ten Yeni Ortaklık Haberi

Google Genomics’ten Yeni Ortaklık Haberi

| On 29, Jun 2015

Google, bir gün kanseri tedavi edebilmeyi umuyor ve bununla ilgili çalışmalarına Harvard ve MIT’nin parlak zihinleriyle birlikte Cambridge, Massachusetts merkezli bir biyomedikal ve genomik araştırma merkezi olan Broad Institute’de devam ediyor. Google’ın muazzam DNA analiz veri tabanı ve güçlü araştırma yetenekleri, Broad Institute’ün ev sahipliğiyle birleşince de ortaya yeni tıbbi devrimler için müthiş bir potansiyel çıkıyor.

Çarşamba günü yayınlanan bir blog yazısında Google “Yeni anlayışlar geliştirmek ve yeni araçlar oluşturmak için bundan sonraki süreçte Broad ile birlikte çalışacağız. Bu çalışmalarda Broad’un muazzam biyoinformatik uzmanlığını, güçlü analitik ve büyük işlem altyapısını kullanarak biyomedikal araştırmalara girişmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı. Dünyanın önde gelen genomik ve biyomedikal araştırma merkeziyle en gelişmiş bilgisayar alt yapısına sahip Google arasındaki bu işbirliği,  yeni nesil araçlar ve hizmetler geliştirmeye yardımcı olabilir. Bildiğiniz üzere Google Genomics programı iki yıl önce, dünyanın genomik bilgilerini bir araya getirerek bu bilgilerin önemli araştırmalarda kullanılabilmesi amacıyla başlatılmıştı. Dünya çapında araştırmacılar tarafından üretilen bu veriler, bilginin gerçek hazinesi olan bulutta toplanıyor.

Büyük ölçekli genomik bilgiler, kanser, diyabet, psikolojik bozukluklar ve birçok başka hastalıkla ilgili bilimsel çalışmalara hız kazandırıyor şeklinde konuşan Broad Institute’ün genel direktörü Eric Lander, analizleri ve verileri kayıt altına almanın ve yönetmenin, çalışmaların sağlığı açısından çok önemli olduğunu da sözlerine ekliyor. Google’ın Cloud Platformunda toplanacak yeni verilerine yönelik yaptığı bu yeni işbirliği ile büyük miktarda veri depolama ve veriyi işlemenin artık çok daha sistemli bir şekilde yürütülebileceği belirtiliyor.

 

Submit a Comment