Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Haiyan Tayfunu Sonrası Dijital Kriz Masası Oluşturdu

Google Haiyan Tayfunu Sonrası Dijital Kriz Masası Oluşturdu
Buğrahan Ceylan

Her ne kadar insanoğlu bilgi birikimini artırsa ve imkanlarını genişletse de henüz doğanın gücüne karşı koyamamaktadır. Büyük ve şiddetli doğa olayları, dünyanın hangi farklı coğrafyasında meydana gelirlerse gelsinler, oldukça büyük bir yıkım gerçekleştirme gücüne sahipler.

Her ne kadar bu afetleri öncesinden önleyecek gücümüz olmasa da yeni teknoloji ve iletişim yöntemleri sayesinde, bu afetlerin etkilerinden kurtulabilmek çok daha kolay bir hale gelmektedir. Bu konudaki en önemli çalışmalardan bir tanesini de Google, Google Crisis Response isimli çalışmasıyla gerçekleştirdi.

Bir çeşit kriz masası görevini üstlendiğini söyleyebileceğimiz Google Crisis Response, doğal afetlerden sonra bir platform oluşturarak afetle ilgili tüm detayları, devam eden etkileri ve gelişmeleri dünyaya aktarmaya çalışmaktadır. Platform içinde ayrıca bir “kayıp arama motoru” geliştiren Google, bu konuda da büyük yardımlarda bulunmuştur.

Google Crisis Response platformunda;

  • Kayıp kişi arama motoru
  • Ulaşım durumları
  • Uyarılar
  • Faydalı haritalar
  • Tüm dünyadan alınan ilgili haberler
  • Twitter aracılığıyla elde edilen anlık gelişmeler , gibi başlıklar bulunmaktadır.

7 Kasım’da Filipinler’de gerçekleşen Haiyan Tayfunu sonrası, oluşturulan platforma göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkemiz de özellikle deprem olmak üzere doğal afetler sebebiyle pek çok acı çekmiş ve son olarak Van depremi ile hala bazı problemlere sahip olmaktadır. Google Crisis Response’un Van depremi için açtığı sayfaya göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Submit a Comment