Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA’den Onay Almış Cihaz ve Uygulamalar -1-

FDA’den Onay Almış Cihaz ve Uygulamalar -1-
Kubilay Han Uluerim

Dijital teknolojilerin yarattığı yeni sağlık hizmeti olanakları ve sayısız faydaları, gözle görülemeyecek seviyede artmaya başladı. Aktivite takip cihazları, akıllı saatler, uygulamalar, akıllı kıyafetler ve sensörlerin her gün yenisi piyasaya girerken, bunların ne kadar tutarlı veri topladığı veya işe yaradığı ise, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onay aldıktan sonra belli oluyor. Bu yazı dizimizde FDA’den onay almış 8 akıllı telefon uygulaması ve cihazı tanıtacağız.

BlueStar

WellDoc’un geliştirdiği BlueStar, tip 2 diyabet hastaları için geliştirilen ilk uygulama. BlueStar temel olarak, diyabet hastalarının, kendi vücutlarına göre sürekli olarak bilgilendirilmelerini sağlayan bir sistem. Her hasta için özel olarak yazılan diyet listeleri, reçeteli ilaçlar ve egzersizler sayesinde, kullanıcı kişiler kanlarındaki glukoz seviyelerini sürekli olarak dengede tutabiliyorlar. 2011 yılında firmanın yaptığı 12 aylık klinik deneye katılanların, ACİL’e gitme oranlarının %58 düştüğü belirtiliyor. Buna ek olarak WellDoc’un mobil koçluk platformu sayesinde, deneylere katılan kişilerin glukoz değerlerinin, geleneksel yöntemlere başvuran kişilere göre %21 daha düştüğü söyleniyor.

FDA onay tarihi: 2010

bodyguardian_preventice

BodyGuardian Heart Remote Patient Monitoring System

Preventice Solutions tarafından geliştirilen BodyGuardian, kullanıcıların ECG verilerini ve vücut faaliyetlerini sürekli olarak ölçüp, 24 saat uzaktan doktor ve hasta bakıcı gözlemine olanak sağlayan bir cihaz. Mayo Clinic ile ortaklaşa üretilen bu sensör, yapışkan bir bant sayesinde göğüse yapıştırılıyor ve yardımcı uygulama sayesinde telefondan veri akışı kontrol edilebiliyor. Aynı anda doktor ve hasta bakıcılar da, firmanın PatientView ve PatientFlow portallarından bu verileri görebiliyorlar. Özellikle ritm bozukluğu ve damar tıkanıklıkları olan hastalarda, sürekli meydana gelen kalp rahatsızlıklarını incelemek ve tedavi etmek için geliştirilen cihaz için, 2015 Ağustos ayında Boston Scientific de yatırımcı oldu. Ayrıca küresel satış ve pazarlama işlerinde de temsilcilik yapıyorlar.

FDA onay tarihi: 2012

 

Submit a Comment