Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Havadaki Patojenlere Karşı “Bağışıklık Yanıtını” Uyaran Giyilebilir Cihaz Üretildi

Havadaki Patojenlere Karşı “Bağışıklık Yanıtını” Uyaran Giyilebilir Cihaz Üretildi
Derya Öztürk

MERS ve SARS da dâhil olmak üzere solunum patojenlerine karşı kullanıcının bağışıklık yanıtını (immün cevap) uyandıran giyilebilir bir cihaz geliştirildi. Şirket patentli cihazın, kapsamlı denemeleri başarıyla tamamladığını açıkladı.

Inocul-Air adı verilen cihaz İngiltere merkezli Medi-Immune tarafından geliştirildi. Filtresiz bir teknoloji kullanan cihaz, bugün var olan filtreli yüz maskelerinden çok daha iyi bir koruma sunuyor. Ayrıca cihaz sadece bu patojenlerin vücuda girmesini engelleme görevi görmüyor, aynı zamanda onlara karşı vücudun bağışıklık cevabı vermesi için uyarılmasını sağlıyor.

Yapılan deneylerde; Inocul-Air kullanıcılarının mutasyon gözetmeksizin havadaki bütün patojenlere karşı tam olarak korunduğu ve onlara maruz kaldıklarında cihaz sayesinde koruyucu bir tepki oluşturabildikleri gözlemlendi. Araştırmacılar cihazın, aşıların ve diğer tedavi yöntemlerinin etkisiz kaldığı patojenler üzerinde de başarılı olduğunu belirtiyorlar.

Inocul-Air’in kullanımı; genel popülasyonu ve tıbbi personeli, bilinmeyen ya da henüz aşısı bulunmayan bir hava patojenine karşı korumada etkili olacağı düşünülüyor.

Kaynak: DigitalHealthAge

Submit a Comment