Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İçerik Toplama İlaç Sektörü Çalışanları İçin Ne Kadar Önemli?

İçerik Toplama İlaç Sektörü Çalışanları İçin Ne Kadar Önemli?
Alperen Sözen

İnternetin gelişmesi ve sosyal medyanın hızlı büyümesiyle beraber hastalarda her tüketici gibi zaman konusunda hassaslaştı. İnsanlar doğru ve güvenilir bilgiye hızlı ulaşmanın verdiği rahatlığa hızlıca alıştı ve bunun sonucu olarak firmalardan beklentileri de yükseldi.

Bilgi akışını sağlamada sosyal medya ve internetin yeri, ilaç firmaları için de vazgeçilmez. Pek çok firmanın halihazırda sosyal medya operasyonları devam etmekte ve bu operasyonların daha da çoğalması bekleniyor. Öyleyse içerik toplama nedir ve nasıl kullanılabilir?

İçerik toplama belirli bir konuda dijital içerik keşfetme, bir araya getirme ve sunma işidir. Bu sunma işi genellikle belirlenen bir yerde yapılır. İçerikler genellikle yeni bir araştırmayı, çalışmaları, taze bulguları, sağlık yeniliklerindeki gelişmeleri, mevcut sağlık yönetmeliklerindeki düşünceleri, yeni süreçlerden örnekleri, tedavi seçeneklerini ve daha pek çok sağlıkla ilgili konuyu içerebilir. Keşfi yapılan içerik malzemeleri belli bir alanda bir araya getirilip depolanabilir. Depolama işleminden sonra içerikler değerlendirilir ve düzenlenerek sunum yapılabilir.

Paper.li, Scoop.it gibi pek çok bedava içerik toplama siteleri  mevcut.

scoop-itlogo_paper-li

Bu sitelerde toplama için seçtiğiniz konuyla ilgili olan içerikler de tavsiye ediliyor. Buradan seçtiğiniz içerikleri izleyicilerinizle blog ya da sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla paylaşabiliyorsunuz. Bazı ücretli servisler aynı hizmetleri veriyor ve ilgilendiğiniz konuyla ilgili başka hiçbir yerde bulamayacağınız orijinal içerik temini iddiasında da bulunuyor.

Yapılan bir araştırmada görülüyor ki, bugün Türkiye’de sağlıkla ilgili herhangi bir konuda bilgiye ihtiyaç duyan tüketiciler %78.77 oranla internete başvuruyor.

Kullanışlı, bilgilendirici içeriklerden oluşan bir web sitesi ile sağlık bilinci yüksek, fazla sayıda insana ulaşabilirsiniz. İçerik toplama, çalışanlara, hastalarının aradığı bilgileri güvenli bir ortamda hızlıca paylaşabilme imkanı verir.

Diğer faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:
-Marka isminin, yüksek kalite, ilgili ve istenen içerikle bağdaşmasını sağlayarak sosyal medya hesaplarınızla işinizin saygınlığını yükseltir.
-Merak eden okuyucu, sizden gelecek içerikleri büyük bir merakla bekleyerek olumlu WOM (word-of-mouth) katkısında bulunur.
-Dijital dünyada içerik her şeydir. Sağlık alanında ise kesin ve tam zamanında bilgi önemlidir. Bu iki önemli etkeni içerik toplama ile birleştirerek hem çalışanlara hem de kendinize fayda sağlayabilirsiniz.

Farklılaşmak ve rekabette öne çıkmak isteyen tüm ilaç firmalarının ve ilaç sektörü çalışanlarının bu konuyu etraflıca düşünmesi ve değerlendirmesi gerekiyor. Geleceğin dijitalde ve sosyal medyada yer alacağı bilindiğine göre, yeni yolları uygulamak adına çok da geç kalınmamalı.

Submit a Comment