Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MSD ve Ortakları Tarafından Geliştirilen Drone, Doğal Afet Bölgelerine İlaç Taşıyacak

MSD ve Ortakları Tarafından Geliştirilen Drone, Doğal Afet Bölgelerine İlaç Taşıyacak
Özge Uçar

Sivil toplum kuruluşu Direct Relief, ilaç devi MSD ve beraberindeki üç teknoloji şirketi, doğal afet durumlarında araçlar tarafından erişilemeyen bölgelere acil yardım malzemesi ve ilaç teslimatı yapacak yeni bir drone tasarladı.

Geçtiğimiz Eylül ayında, ABD’ye bağlı Porto Riko’yu vuran Maria kasırgası resmi rakamlara göre tam 2 bin 975 can aldı. Bölgede yapılan araştırmalar, can kayıplarının kasırga esnasındaki şiddetli rüzgar ya da selden değil; kasırga sonrası tedavi koşulları ve temiz suya yetersiz erişimden kaynaklandığını ortaya koydu. Bunun üzerine, ilaç şirketi MSD’nin öncülüğünde; sivil toplum kuruluşu Direct Relief, telekomünikasyon şirketi AT&T ile Softbox ve Volans-i adlı 2 teknoloji girişimi bölgede olası bir doğal afet durumunda benzer bir trajedinin bir daha yaşanmaması için harekete geçti. 5 kurumun ortaklığında yürütülen projede, doğal afet durumlarında bölgelere hem kolay hem hızlı bir şekilde gerekli aşı, ilaç ve medikal malzemeleri taşımak için bir drone geliştirildi.

Tam bir takım çalışması ürünü olan projede;

Direct Relief, yardım faaliyetlerini planlayacaka ve Porko Riko’daki sağlık merkezleriyle koordinasyon sağlayacak

MSD, drone’un tasarlanması ve testleri için gerekli maddi kaynağı sağlamakla birlikte, afet durumlarında taşınacak tıbbi malzeme ve ilaçlar da MSD tarafından bağışlanacak.

Softbox, geliştirdiği ısı kontrollü kutularla drone tarafından taşınan soğuk zincir ilaçların yolculuk boyunca bozulmamasını sağlayacak.

AT&T, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ile Softbox’ın kutularındaki sıcaklığı anlık olarak kontrol edecek.

Volans-i, drone uçuşlarını ve teslimatları kontrol edecek.

AT&T Porto Riko Genel Müdürü Jose Juan Davila tarafından proje ile ilgili yaptığı açıklamada, doğal afet ya da insani krizlerden sonra hayati ilaçların sağlanması için zamanla yarışıldığını ve  geliştirdikleri bu yenilikçi sistem ile insani yardımda “ezber bozucu” bir etki yaratılabileceğini belirtti.

Kaynak: Direct Relief

Submit a Comment