Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Araştırmacılar 3 Boyutlu Yazıcı ile “Biyonik Göz” Üretmeyi Başardı

Araştırmacılar 3 Boyutlu Yazıcı ile “Biyonik Göz” Üretmeyi Başardı
Özge Uçar

Bilim-kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz “biyonik gözler” gerçek oluyor. Minnesota Üniversitesi’nden bilim insanları, 3D baskı yöntemiyle sensörlerle donatılmış yapay göz üretmeyi başardı.

Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar, görme problemi yaşayan pek çok insana umut olacak önemli bir keşif gerçekleştirdi. 3 boyutlu yazıcı ile üretilen “biyonik göz”, üzerinde bulunan sensörler sayesinde ışığı elektrik enerjisine çevirerek sinirsel uyarı sağlıyor. Bilim insanları, ilk olarak özel olarak üretilmiş bir 3 boyutlu yazıcıda yarım cam küre üzerine gümüş mürekkep kullanarak göz formu oluşturdu. Daha sonra, kürenin üzerini fotoreseptörler (ışık reseptörleri) ile donatarak cisme ışığı algılama yeteneği kazandırdı.

Projede görev alan araştırmacılardan Micheal McAlpine, yaptığı açıklamada üretilen yeni biyonik gözün ışığı algılama konusunda yüzde 25 başarı sağladığını belirtti ve projenin henüz başında olduklarını söyledi. Araştırma ekibi, önümüzdeki dönemde daha yumuşak doku malzemeleri kullanarak prototipi insan gözüne implante edilmeye tamamen uygun bir hale getirmeye çalışacak.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment